Student Services

February 7, 2020

The voter education program Let’s Vote! is coming to Kishwaukee College in February. Let’s Vote! is designed to educate people on various aspects of the election process. The interactive event will take place in Kish’s Student Lounge (C1130) on February 12 and February 18 from 9:00 am – 12:00 pm and February 24 from 9:00 am – 2:00 pm. The event is free and open to the public. New and seasoned voters are encouraged to attend to educate themselves on the 2020 local and federal elections.

“The program came from a recognized need for voter education in the community,” says adjunct education instructor Cynthia DeSeife. “Many people including faculty, students and the student services department have been collaborating for months to ensure Let’s Vote! provides the best information and resources to help people make informed voting decisions.”

Attendees can learn in greater detail how the election process works from voter registration to casting a ballot. Various local civic groups will be in attendance including the League of Women Voters. Participants will have an opportunity to get their voter questions answered, review some of the issues and learn where to find reliable information on candidates and topics.

The event is co-sponsored by Kish’s Student Government Association (SGA). The SGA is the officially recognized student representative group at the College. Its committees are responsible for addressing the concerns of students, providing programs and services for students, chartering campus clubs and organizations and assisting these groups in achieving their goals.

Attendees are encouraged to park in lot A and enter through door 6.

For more information on Let’s Vote!, contact director of student involvement Scott Kawall at skawall@kish.edu or 815-825-9837.

January 28, 2020

Kishwaukee College is hosting Visit Day on President’s Day, Monday, February 17, for prospective students and their families. Check-in begins at 8:00 am in the Kish Conference Center with a continental breakfast and the formal program will begin at 8:30 am and end at 12:00 pm.

“It’s important to find a college that’s right for you and the best way to make that decision is by visiting campus,” said Graciela Horta, Kish’s student outreach coordinator. “Come to Kish’s Visit Day, tour our campus, talk with current students and attend a session or two. I think you’ll be surprised by how much Kish offers.”

Visit Day is a conference-style event, allowing participants to select from 2-3 different sessions for each timeslot. This flexible schedule will allow for a customized day with sessions that will most benefit individual participants.

Session topics include: Paying for College, College 101, Career Technologies Programs, TRiO Student Support Services, WIOA Youth Program, Student Activities, Athletics, Foundation Scholarships, Honors Program and Supporting Your Student for parents/guardians.

Visit Day will also include a tour of the academic divisions as well as an optional campus tour and an Information Fair. Participants are encouraged to park in lot A and enter through door 16 or 17.

Register for Visit Day at www.kish.edu/visitday. For more information on Kish’s Visit Day, contact student outreach at studentoutreach@kish.edu  or 815-825-9460.

January 27, 2020

Kishwaukee College held a ribbon cutting ceremony to celebrate the opening of the College’s new food pantry, Kody’s Cupboard, on January 22. Kody’s Cupboard has been developed to provide supplemental resources to alleviate hunger and meet basic needs for the Kish campus community. The pantry is located in the student involvement office (C1128) and is open Mondays and Tuesdays from 9:00 am – 2:00 pm.

"Kish is committed to providing supportive services for our students,” said Michelle Rothmeyer, vice president of student services. “Studies show that hunger and food insecurities prohibit students from achieving their college goals. Our students have also shared with us their concerns, which is why we decided to bring a food pantry to campus.”

Reducing barriers is an important factor in students achieving academic success. Kody’s Cupboard is one way the College is helping to combat food insecurity and hunger. The food pantry will provide free supplemental food and personal care products to the Kish campus community regardless of need. Students, including GED and ESL students, are eligible for items in the pantry.

“The Board of Trustees unanimously approved a food pantry for campus, an initiative developed by the staff and faculty. It’s one way that we take some of the stress off from going to college,” remarked Kathy Spears, board secretary. “It has been embraced by the faculty and staff at the College and we believe this resource will prove a benefit for Kishwaukee College students.”

Kody’s Cupboard is currently accepting donations of unopened, nonperishable food items, baby food and personal care products. Food donations can be dropped off at the student involvement office (C1120) on Kish campus.

Through the generosity of donors, the Kish Foundation has already contributed $1800 towards Kody’s Cupboard. Monetary donations can be made out to the Kishwaukee College Foundation and submitted to the administrative office (C2160).

For more information on giving or about Kody’s Cupboard, contact administrative assistant Madeline Sandgren at msandgren@kish.edu or 815-825-9528.


Photo: Kishwaukee College held a ribbon cutting ceremony to celebrate the opening of the College’s new food pantry, Kody’s Cupboard, on January 22. Pictured: front row, L to R: Albert Warnaar, Kish student government president; Kathy Spears, board secretary; Dr. Laurie Borowicz, Kish president; Cris Luna-Trujillo, student trustee; and Michelle Rothmeyer, vice president of student services. Back row: Kish students.

December 20, 2019

Kishwaukee College announces the graduates for Summer 2019 and Fall 2019. Graduation Honors for degrees are divided into three categories based on final cumulative grade point average (GPA) on a 4.0 scale: summa cum laude indicates a cumulative GPA between 3.75-4.0; magna cum laude indicates a cumulative GPA between 3.5-3.749; and cum laude indicates a cumulative GPA between 3.25-3.499. Students who fulfill requirements for a certificate and have a final cumulative GPA of 3.25 or higher are awarded a certificate with distinction.

The College held its Fall 2019 Commencement Ceremony for the graduates on December 14 on campus. There were 470 students who completed the requirements for degrees, certificates and credentials in their programs in Summer 2019 or Fall 2019 and were eligible to participant in the Fall 2019 commencement.

The following students completed the requirements for graduation from Kishwaukee College in Summer 2019 or Fall 2019:

Amboy:                    Joshua Adolpho Wilhelm Kant, AAS, Diesel Power Technology        

Beach Park:             Isabel Alfaro, CERT, Basic Nurse Assisting        

Belvidere:               Noah T Williams, CERT, Basic Automotive Technology

Bolingbrook:           Anthony Q Lewis, Associate in Science

Bourbonnais:          James A Cox, Associate in Arts, PTK      

Byron:                      Jenna R Winterton, Associate in Arts, Summa Cum Laude

Caledonia:               Jewlz L Rotz, Associate in Arts

Capron:                    Desiree Liz Bartlett, Associate in Arts

Carol Stream:          Cassandra A DeLaurie, AAS, Registered Nursing

Cary:                         Jaceton Jacob Clark, AAS, Criminal Justice-General, Magna Cum Laude

                                 CERT, Law for Policing, With Distinction

                                 CERT, Criminal Justice Management, With Distinction

                                 CERT, Social Role of Law Enforcement, With Distinction

Chana:                     Joseph Catalano, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                                 Amy L Cox, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                                 Kayla Naber, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Haley Renee Repass, Associate in Arts

Chicago:                   Kassidy K Hamm, AAS, Registered Nursing;

                                 Albert Warnaar, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                                 Malika Devonyae Williams-Graham, Associate in Arts                              

Cortland:                 Jasmine S Brown, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Rachel Ann Cloud, Associate in Science;

                                 Angel Corral, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Gabrielle L Farrell, AAS, Registered Nursing;

                                 Jenrry Garcia, Associate in Science;

                                 Ryan J Greenlee, Associate in Science;

                                 Elaxus Haas, AAS, Registered Nursing, Magna Cum Laude;

                                 Angelica Magallan, Associate in Science;

                                 Jeremy J Parenti, AAS, Registered Nursing        

Davis:                       Amanda A Regez, Associate in Arts, Summa Cum Laude, PTK        

Davis Junction:        Alex D Holt, CERT, Basic Welding Technology, With Distinction;

                                   Christa C Mozdzien, AAS, Registered Nursing, Magna Cum Laude;

                                 Rick J Seyster, AAS, Registered Nursing;

                                 Fontana Jewel Williams, Esthetics        

DeKalb:                    Gurashia Y Ahmedelmustafa, CERT, Social Role of Law Enforcement, With

                                          Distinction;

                                 Alexandra Arlene Alter, Associate in Arts, Cum Laude, PTK;

                                 Daniela Amador, Associate in Arts;

                                 Kyle M Anderson, AAS, Radiologic Technology, Magna Cum Laude;

                                 Gina Andrade, Associate in Arts;

                                 Christina Antonio, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Anna J Arnold, Associate in Science;

                                 Salaam Armistead, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Brandon Roderick Barbee, Associate in Science;

                                 Marlene Barragan, Associate in Science;

                                 Jacqueline Barrera, AAS, Early Childhood Education, Summa Cum Laude;

                                 Taylor Brinker, CERT, Crime Scene Processing, With Distinction,

                                             CERT, Social Role of Law Enforcement, With Distinction;

                                 Scott T Brown, AAS, Marketing and Management, Magna Cum Laude;

                                 Helena Bugumba, Associate in Science;

                                 Woolim Byun, Associate in Science;

                                 Jennifer M Carter, Associate in Arts;

                                 Amanda J Ciceroni, Associate in Science;

                                 Ambrosia C Cork, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Jacob Costilow, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                                 Daynah Curry, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Anita M Dean, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Jahnik A Dismuke, AAS, Registered Nursing;

                                 Blessing Enobakhare, AAS, Registered Nursing;

                                 Almira Malvar Fajardo, Associate in Science;

                                 Angelica T Farland, Associate in Science;

                                 Tera Ann Ferrari, AAS, Radiologic Technology, PTK;

                                 Olivia J Ford, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Javon Dwayne Frieson, Associate in Arts;

                                 Alexandra Lynn Froehlich, AAS, Registered Nursing;

                                 Dustin A Fultz, AAS, Diesel Power Technology, Magna Cum Laude,

                                             CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction;

                                 Bobbieann Gable, Associate in Science;

                                 Jessica Maricela Gamez Quintero, Associate in Arts;

                                 Antoinette D Gibson, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Alayna M Hansen, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Paige Andrea Harriss, Associate in Science;

                                 Felisha L Hawkins, Associate in Science;

                                 Brittany Nicole Heldt, CERT, Therapeutic Massage, With Distinction;

                                 Heidi M Hershberger, AAS, Radiologic Technology, Magna Cum Laude;

                                 Isaiah Hines, Associate in Science;

                                 Telisha Hoover, CERT, Law for Policing, With Distinction;

                                             CERT, Criminal Investigations;

                                 Steven Jeffrey Horton, CERT, Basic Welding Technology, With Distinction;

                                 Todrianna Johnson, Associate in Science;

                                 Eric James Jorgenson, Associate in Science;

                                 Lanita Latrice Kelley, Associate in Science;

                                 Shane M Kelly, Associate in Science;

                                 Rosemary Komes, Associate in Science;

                                 Hayley Krull, AAS, Horticulture Floral Design;

                                 Olamide K Lamidi, AAS, Registered Nursing;

                                 Olivia Landree, Associate in Arts;

                                 Riley A Latimer, AAS, Radiologic Technology, Magna Cum Laude;

                                 Rebecca Linning, Associate in Science;

                                 Hannah N Lovett, AAS, Registered Nursing;

                                 Joselyn Marquez, Associate in Arts;

                                 Tiah L Mason, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Savannah Leigh Mathis, Associate in Arts, Cum Laude;

                                 Latosha R McCarthy, Associate in Arts;

                                 Katherine Ann McDonough, Associate in Arts;

                                 Ada Mayrel Mendez, AAS, Registered Nursing, Magna Cum Laude;

                                 Vianka Isabel Mercado-Corona, Associate in Science;

                                 Kimberly Kay Mitchell, Associate in Arts, Magna Cum Laude, PTK;

                                 Francia Morales Diaz, Associate in Science;

                                 Taylor A Morrow, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                                 Sally Mullis, AAS, Registered Nursing;

                                 Abraham Benito Nava, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Marylou Nunez, Associate in Arts;

                                 Benita M O’Donnell, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Ayodele A Oroye II, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Kristina Lynn Parra, Associate in Science;

                                 Heather Lynn Perkins, CERT, Therapeutic Massage, With Distinction;

                                 Ian Scot Petersen, AAS, Criminal Justice-General, Cum Laude;

                                 Alexander Robert Portscheller, Associate in Arts;

                                 Rayanne Elizabeth Power, Associate in Science;

                                 Alexis Ramon, Associate in Science;

                                 Valerie Kay Rangel, AAS, Registered Nursing, Magna Cum Laude;

                                 Dulce Yasmin Resendiz, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Victoria Resendiz, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Samantha Marie Rivera, Associate in Science;

                                 Adrian I Ruiz, Associate in Arts;

                                 Samantha L Schultz, AAS, Registered Nursing;

                                 Robert J Searls, CERT, Paramedic, With Distinction;

                                 Gabriela Serna, AAS, Early Childhood Education, Summa Cum Laude;

                                 Phillip Andrew Skokowski, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                                 Thomas William Stich III, CERT, Therapeutic Massage, With Distinction;

                                 Lillian M Sturtz, Associate in Arts;

                                 Evan Sutta, Associate in Arts;

                                 Nathan S Thomas, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Steve A Thorne, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                                 Gabriela Angelina Troconiz Villasmil, Associate in Arts, Cum Laude;

                                 Reagan L Todd, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                                 Ivan Trejo-Rubio, Associate in Arts;

                                 Alec C Tworek, Associate in Science, Summa Cum Laude, PTK;

                                 Mary Kristin Veloz, AAS, Radiologic Technology, Summa Cum Laude;

                                 Alyssa Wagner, Associate in Science;

                                 Brianna Lauren Walker, Associate in Arts, Cum Laude;

                                 Victoria Renee White, Associate in Arts;

                                 Stephanie E Williams, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Alexander E Wragg, AAS, Horticulture Greenhouse, PTK,

                                             CERT, Greenhouse/Garden Center,

                                             CERT, Sustainable Horticulture, With Distinction;

                                 Yun Hyouk Yang, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                                 Joe James Young, Associate in Arts;

                                 Mackenzie L Zaleski, Associate in Arts;

Dixon:                      Joseph Catalano, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Jose L Martinez, CERT, Industrial Electricity, With Distinction,

                                             CERT, Industrial Electronics, With Distinction        

Earlville:                   Eliza Beth Prelewicz, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction                  

Esmond:                   James Edward Ward, AAS, Criminal Justice-General, Summa Cum Laude        

Genoa:                     Joshua M Denoma, Associate in Arts;

                                 Maximiliano Hernandez Garcia, Associate in Science;

                                 Janet Gomez, Associate in Science;

                                 Faith D Karassy, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Meghan Elise Kohler, Associate in Arts;

                                 Amy Lynn Kuhn, Associate in Science;

                                 Jose Martinez, Associate in Science;

                                 Kaylee Marie Molloy, Associate in Science;

                                 Jennifer M Morrow-Ostergard, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Hannah N Schwichtenberg, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Colin W Seisser, CERT, EMT, With Distinction;

                                 Kegan P Shannon, Associate in Arts;

                                 Ashley Allene Shearer, AAS, Early Childhood Education, Summa Cum Laude;

                                 Aidan C Simmons, Associate in Arts;

                                 Jennah Smith, Associate in Arts, Summa Cum Laude, PTK;

                                 Nicolas Christopher Uecker, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Caitlin Marie Walker, Associate in Science;

                                 Krystal B Webber, Associate in Science;

                                 Elizabeth Anne Whittenhall, CERT, Sustainable Horticulture, With Distinction,

                                              PTK

Hinckley:                  Myah A Vlahogenis, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction  

Kings:                       Dustin Kanas, AAS, Paramedic;

                                  Anthony J M Muratore Jr, Associate in Arts       

Kingston:                 Chloe Gutierrez, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                                 Spencer W Mulso, Associate in Arts, Cum Laude,

                                             CERT, Basic Welding Technology, With Distinction;

                                 Rachel Ann Olsen, Associate in Arts;

                                 Thomas J Remington, Associate in Arts, Cum Laude;

                                 Michelle Elizabeth Williams, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                                 Cayla Winters, Associate in Arts, Cum Laude        

Kirkland:                  Heather Bruyr, AAS, Radiologic Technology, Magna Cum Laude

                                 Jamie Nicole Hall, AAS, Registered Nursing;

Lindenwood:           Taralyn N Dale, AAS, Registered Nursing, Magna Cum Laude;

                                 Rachel R Goffinet, AAS, Early Childhood Education, Summa Cum Laude

Loves Park:              Arllisa M Cordon, AAS, Radiologic Technology, Magna Cum Laude                    

Malta:                      Cheyenne N Asbury, AAS, Registered Nursing;

                                 Brandon A Johnson, CERT, Precision Machining Apprentice, With Distinction,

                                             CERT, Certified Production Tech, With Distinction;

                                 Arturo Lazaro Uribe, Associate in Science;

                                 Owen Lee Male, Associate in Arts;

                                 Janetta Marie Martina, AAS, Registered Nursing, Cum Laude        

Maple Park:             Rosemary E Nelson, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction

Marengo:                 Ekaterina D Gehringer, AAS, Registered Nursing;

                                  Cade A Simon, AAS, Diesel Power Technology, Summa Cum Laude,

                                             CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction

Mendota:                Lauren Marie Stombaugh, Associate in Science

Monee:                    Shawnice Nichelle Randle, Associate in Arts

Mount Morris:        Karli Nikole Miller, Associate in Arts;        

Oregon:                   Clare Elizabeth Foust, Associate in Science, Summa Cum Laude, PTK;

                                 Blaise M McGlinn, Associate in Science;

                                 Johnathan G Prose, Associate in Engineering Science, Summa Cum Laude, PTK;

                                 Sophie Charlotte West, Associate in Arts, Magna Cum Laude, PTK

Ottawa:                   Andrew Richard McKee, AAS, Paramedic, Cum Laude                   

Paw Paw:                 Anthony Michael Castaldo, Associate in Science, Summa Cum Laude, PTK;

                                 Jason Kidd, AAS, Diesel Power Technology;

                                Janette Solis, Associate in Science;

                                 Alexandra A Soto, Associate in Science

Plano:                      Ryan Cihak, CERT, Paramedic, With Distinction;

                                 Jose M Lopez-Pacheco, CERT, Paramedic, With Distinction;

                                 Nicholas T Schiradelly, CERT, Paramedic, With Distinction

Polo:                        Ashley Naber, Associate in Science, Cum Laude                

Rochelle:                  Callie M Ackland, Associate in Arts, Summa Cum Laude, PTK;

                                 Carley Anne Ackland, Associate in Arts, Summa Cum Laude, PTK;

                                  Megan E Ackland, AAS, Radiologic Technology, Summa Cum Laude, PTK;

                                  William Barnes, CERT, Advanced Automotive Technology, With Distinction;

                                 Presleigh E Belt, AAS, Radiologic Technology, Magna Cum Laude;

                                 Cristian Alberto Burciaga, Associate in Arts;

                                 Adriana Cagle, AAS, Registered Nursing;

                                 Anahi Calderon, Associate in Arts;

                                 Eder Ivan Castillo, Associate in Science;

                                 Anthony R Chavez, Associate in Science;

                                 John T Crystal, Associate in Arts;

                                 Aaron R Davis, AAS, Computer-Aided Architectural Design;

                                 Donald Ray Diviney, Associate in Science;

                                 Timothy A Duncan, Associate in Arts;

                                 Reece A Erdman, AAS, Computer Information Systems;

                                 Leonel Flores-Romero, CERT, Industrial Electricity, With Distinction;

                                 Shannon Nicole Fore, AAS, Registered Nursing, Magna Cum Laude, PTK;

                                 Bilesly Garcia, Associate in Science;

                                 Alexander Gaytan, Associate in Arts;

                                 Cassandra Headon, AAS, Registered Nursing, Summa Cum Laude;

                                 Aseneth S Herrera, AAS, Registered Nursing;

                                 Onessa Hueramo, Associate in Science;

                                 Aaron M Huftalin, Associate in Science;

                                 Kevin Roberto Infante, Associate in Arts;

                                 Michael James Johanning, Associate in Science;

                                 Justin Julian, Associate in Arts, Summa Cum Laude, PTK;

                                 Michael A Klecka, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                                 Paul John Knigge, Associate in Arts;

                                 Liliana Lopez, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Alexandra Magana, Associate in Science;

                                Juan Alberto Martinez, CERT, Computer-Aided Architectural Drafting, With

                                              Distinction, CERT, Computer-Aided Mechanical Drafting;

                                 Amie G McDermott, AAS, Registered Nursing;

                                 Mallory R Mershon, Associate in Arts;

                                 Rebecca J Miller, AAS, Registered Nursing, PTK;

                                 Miguel Monroy, Associate in Arts;

                                 Silvia Patricia Moreno, AAS, Registered Nursing;

                                 Kayla E Musgrave, AAS, Radiologic Technology, Cum Laude;

                                 Nyna M Oliver, CERT, Sustainable Horticulture, With Distinction;

                                 Jasmyn N Patterson, AAS, Registered Nursing;

                                 Justina Marie Peck, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Katelyn M Ragan, Associate in Science;

                                 Christine Sue Rowland, CERT, Administrative Assistant,

                                             CERT, Application Specialist;

                                 Pablo Sanchez, AAS, Electronics Technology, Cum Laude,

                                             CERT, Automated Industrial Tech;

                                 Misty R Smith, Associate in Arts;

                                 Alison G Valdivieso, AAS, Radiologic Technology, Summa Cum Laude;

                                 Erika A Villalobos-Miller, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Brandon M Wagner, AAS, Electronics Technology, Magna Cum Laude;

                                 Jason James Walsh, AAS, Computer-Aided Architectural Design, Summa Cum

                                             Laude;

                                 Tarah Wooten, CERT, Therapeutic Massage       

Rockford:                 Jurgita Vaitkute, CERT, Therapeutic Massage;

                                  Andre Vallejo, AAS, Landscape Design & Nursery, Cum Laude;

                                  Ulysses Vallejo, AAS, Horticulture Greenhouse;

                                 Anne Von Arx, AAS, Horticulture Greenhouse, Summa Cum Laude

Roscoe:                    Rachel Ellen Bell, Associate in Arts

Round Lake:             Nalleli Davalos Magdaleno, Associate in Science

Shabbona:               Tessa Jo Barker, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                                 John W Gleason IV, Associate in Arts;

                                 Kevin Ronald Jordal, Associate in Arts;

                                 Kelly J Kahoun, AAS, Radiologic Technology;

                                 Jacob H Krantz, Associate in Arts;

                                 Marie Lynn Meskimen-Esser, CERT, Therapeutic Massage, With Distinction;

                                 Sarah Beth Paul-McAllister, Associate in Science;

                                 Christina Roller, Associate in Science;

                                 Kimberly L Rotella, CERT, Greenhouse/Garden Center;

                                 Emily Constance Woods, Associate in Science, Cum Laude

Sterling:                   Sonia Olivo Rios, CERT, Therapeutic Massage

Steward:                  Lindsey Morgan Miller, Associate in Arts, Summa Cum Laude

Stillman Valley:       Alison R Seiler, AAS, Radiologic Technology, Magna Cum Laude;

                                 Austin D Yuill, AAS, Diesel Power Technology,

                                             CERT, Diesel Power/Equipment Repair

Sycamore:               Ryan Paul Anderson, Associate in Arts, Cum Laude;

                                 Riley Anthony Baert, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                                 Abby Rae Bartels, AAS, Registered Nursing;

                                Tyler J Barton, CERT, EMT, With Distinction;

                                 Mikaela L Bishop, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                                 Nadia C Brown, AAS, Registered Nursing;

                                 Stephanie A Bulwicki, Associate in Arts;

                                 Michael Burdi, Associate in Arts, Magna Cum Laude, PTK;

                                 Savannah J Burns, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Natalie Nicole Calfa, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Abel David Campos, Associate in Arts;

                                 Ella E Carpenter, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Travis L Catalina, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                                 Betsy Christian Cooper, AAS, Criminal Justice-General, Magna Cum Laude;

                                 Morgan Marie Culton, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                                 Zeynep B Demir, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Tyler S Didio, Associate in Arts;

                                 Emily Enriquez, Associate in Science, Magna Cum Laude, PTK;

                                 Kerisa K Evenson, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                                 Sara L Fessler, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Hannah M Frielink, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Kassandra Gaytan, Associate in Arts;

                                 Cyrinity Hall, Associate in Arts;

                                 Cora E Hanson, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Zachary S Haug, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Julia L Heller, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Tyler N Hill, CERT, Computer Programming, With Distinction;

                                 Rebecca L Hungerford, Associate in Arts;

                                 Lane Michael Huwe, Associate in Science;

                                 Emilee N Jackson, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                                 Brian Jeschke, CERT, PC Technician, With Distinction,

                                             CERT, Network Administration;

                                 Katrina I Johns, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Mary Grace Johnson, Associate in Science;

                                 Alison N Kelly, AAS, Radiologic Technology, Magna Cum Laude;

                                 Jonathan S King, CERT, PC Technician, With Distinction;

                                 Dora J Koz, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Jonathan M Kurtzman, Associate in Arts;

                                 Alyssa A Landshaft, Associate in Arts;

                                 Dylan Michael Lennartz, Associate in Arts;

                                 Carlton J Marshall Jr, Associate in Arts, Cum Laude;

                                 Michael F Mathey, CERT, Paramedic, With Distinction;

                                 Steven William McCall, Associate in Science;

                                 Malynn E Miller, AAS, Registered Nursing;

                                 Felicia Napolitano, AAS, Registered Nursing, Cum Laude;

                                 Kayla Elise Nelson, Associate in Arts;

                                 Kenneth Seth James Ortega-Banasiak II, Associate in Science;

                                 Sydney E Pascolini, AAS, Computer-Aided Architectural Design, Summa Cum

                                             Laude, CERT, Computer-Aided Architectural Drafting, With Distinction,

                                 Joshua M Pepping, CERT, Greenhouse/Garden Center;

                                 September Alamia Perez, Associate in Arts;

                                 Miranda Nicole Perri, AAS, Registered Nursing, Summa Cum Laude;

                                 Jack Nicholas Polz, Associate in Science;

                                 Brianna M Rennels, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Timothy J Riley, CERT, Basic Welding Technology, With Distinction;

                                 Cinthya Romero-Montoya, AAS, Criminal Justice-General;

                                 Steven Douglas Scheele, CERT, Basic Welding Technology;

                                 Jeremy Randal Schwiesow, CERT, Basic Welding Technology;

                                 Alex J Selig, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                                 Evan Marshall Swedberg, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                                 Alaina M Thompson, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Emilee M Thumm, Associate in Science;

                                 Kieran L Van Vliet, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                                 Gerardo Viveros, Associate in Science;

                                 Gabriella O Wagoner, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Rebecca A Waxman, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Hannah I Yetter, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Katherine Yunek, Associate in Science

Waterman:              Jacklyn Katherine Bouma, CERT, Therapeutic Massage, With Distinction;

                                 Elizabeth Marie Roberts, Associate in Arts;

                                 Bryce W Wanamaker, CERT, Basic Automotive Technology,

                                             CERT, Advanced Automotive Technology

West Chicago:         Spencer Albrecht, CERT, Industrial Electricity,

                                             CERT, Industrial Electronics

Wheaton:                Allison Kay Monino, Associate in Science

 

October 24, 2019

Registration for Kishwaukee College’s Spring 2020 semester begins online November 4 at 6:00 am and in-person on November 5 at 8:00 am. Classes begin January 13, 2020.

Kish is proud to offer over 280 courses this spring. With more than 70 degree and certificate programs, five transfer degrees, small class sizes, and over 60 online classes including an online degree program, Kish has a number of ways to support a variety of educational goals.

Current Kish students can register online through myKC or visit the Student Services Office, room C2100, Monday through Thursday from 8:00 am – 5:00 pm and Friday 8:00 am – 4:00 pm for in-person registration with a photo ID. Students are encouraged to meet with their academic advisor before registering. Visit www.kish.edu/advising for more information. Student Services will also hold a special Saturday Registration on January 11 from 9:00 am – 1:00 pm.

Tuition is due by December 17 for students registered from November 4 – December 16 and is due January 9 for students registered from December 17 – January 8. Students must have a completed financial aid file, sign up for a payment plan, or pay in full by the tuition due date to secure their schedule.

New students must complete a Student Information Form before registering. Apply for admissions at www.kish.edu/getstarted or contact Student Services at 815-825-9375 or at onestop@kish.edu.

July 8, 2019

Kishwaukee College announces the 2019 Dual Credit Scholarship recipients. Dual Credit Scholarships are awarded to students graduating from in-district high schools or residing within the Kish district and graduating from a private high school in the 2018-2019 academic year who have taken college courses where Kish credit was earned, while in high school. This includes dual credit at the high school, credit through KEC, or dual enrollment offered at the College.

Scholarships are awarded each consecutive semester the student is enrolled full-time for up to four semesters. The Dual Credit Scholarship will offer $100 for the first semester, $200 for the second semester, $300 for the third semester, and $400 for the fourth semester for a max total of $1,000.

The 2019 recipients of the Dual Credit Scholarship are:

Chana: Faith Fitch

Clare: Tyler Drake

Cortland: Leticia Cardenas, Meghan Gilman, Raina Sands, and Diellza Elmazi

DeKalb: Logan Buhk, Kaelynn Clark, Madelynn Cook, Abigail Diehl, Deoja Fort, Jacob Hanson, Trinity Jones, Aurora Myroth-Erlandson, Tyler Scarbrough, Cameron Smith, Hannah Sutter, and Jessica Velasquez

Genoa: Sebastian Acevedo, Natalie Botello, Dylan Campbell, Kimberly Dennis, Salvador Gaytan, Jennifer Guzy, Griffin Hansen, Chad Jones, Randall Joos, Michael Kettner, Brandon Linskey, Roberto Mercado, Jayna Ratliff, and Joshua Stratton

Kingston: Brennen Denault, Ethan Hoffman, and Jayme Todd

Kirkland: Hunter Bingaman, Amelia Bock, Crystal Gonzalez, Michelle Hernandez, Caitlyn Hines, and Cassidy Sterling

Lee: Raymond Ragan and Thomas Rissman

Oregon: Hannah Donaldson

Paw Paw: Anthony Castaldo and Destini Schweickert

Rochelle: William Baez, Rebecca Bunger, Marili Cervantes, Brandi Ferrari, Dylan Finkboner, Judith Fulgencio, Marisol Garcia, Jessica Harrington, Nanci Hernandez, Anne Hickey, Hannah Lager, Mandi Lamb, Leslie Murillo, Brooke Myroth, Nicole Sheets, Emma Smith, and Jenna Watson

Shabbona: Madison Twitty

Steward: Makenna Ferrari, Joshua Knetsch, and Noah Packard

Sycamore: Sarah Aughenbaugh, Jacqueline Bozek, Kaylee DuMont, Kelsy Duluga, Anthony Enriquez, Kerina Evenson, James Fant, Cassidy Gagalski, Zackary Geraci, Hannah Hanks, Madyson Hash, Katelyn Hughes, Andrew MacAlister, Joseph Parsons, Stephany Penate, Jarrod Pritchett, Kevin Rink, Natalie Schmit, Aubrey Villarreal, and Katelyn Wood       

Waterman: Andrea Carmona

July 1, 2019

Kishwaukee College registration for the Fall 2019 semester is currently in progress. Fall classes begin August 19.

Kish is proud to offer over 250 courses this fall. With over 70 degrees and certificate programs, a brand new Hospitality & Culinary program, 5 transfer degrees, online classes, and small class sizes, Kish has a variety of ways to support a variety of educational goals.

Current Kish students can register online through myKC or visit the Student Services Office, room C2100, Monday through Thursday from 8:00 am – 5:00 pm for in-person registration with a photo ID. Students are encouraged to meet with their academic advisor before registering. Visit www.kish.edu/advising for more information. Student Services will also be holding a special Saturday Registration on August 17 from 9:00 am – 1:00 pm.

Tuition is due on July 30 for students registered from April 8 – July 29 and is due August 15 for students registered from July 30 – August 14. Students must have a completed financial aid file or sign up for a payment plan or pay in full by the tuition due date to avoid being dropped from their courses.

New students must complete a Student Information Form before registering. Apply for admissions at www.kish.edu/getstarted or contact Student Services at 815-825-9375 or at onestop@kish.edu.

June 18, 2019

Kishwaukee College is pleased to announce its Part-Time Student Honors List for Spring 2019. Over half the students at Kishwaukee College attend school part time and many of these students have responsibilities that extend far beyond the classroom, including work and family obligations.

To be eligible for this honor, a student must have completed a minimum of 6 (but less than 12) semester hours of college-level courses at Kish with a grade point average of 3.5 or higher.

The following students have been named to the Kishwaukee College Spring 2019 Part-Time Student Honors List:

Arlington Heights:   Nicholas Martin Zyskowski

Batavia:                   Aric Jon Anderson

Belvidere:                Pamela A Hulton

Bristol:                     Sheila English

Byron:                      Jenna R Winterton

Chana:                     Victore Myers

Chicago                    Priscilla M Wise

Chicago Heights:      Kevin G Lozano

Clare:                       Evyn K McCoy

Cortland:                  Alicia D Balli, Elaxus Haas, Jade S Kleckner, Jessica A Long, Catherine Brittany Luna, Meijiao Lyons, Brittany Melton, Abbygail J Oberg, Parker J Rowland, Terri Lynn Wheeler

Creston:                   Don Scott Unger

Davis Junction:         Veousha M Houghton, Amber Kittoe, Sierrah Krystine Lampson, Christa C Mozdzien

DeKalb:                    Christina Nichole Antonio, Carmen C Arias, Grecia Avalos, Cynthia Alexandria Baez, Stephanie Ann Basile, Hannah G Batiste, Grace Mary Bauling, John H Bennett, Amber Katherine Bowen, Amber R Boyd, Heather Lynn Brasuell, Scott T Brown, Rebecca Brucks, Jairo Ivan Camaro, Imani U Chandler, Erick D Chester, Michael Cho, Olivia M Clausen, Jacob Costliow, Jennifer Ann Cutshall, Tyler Dittoe, Dylan M Doyle, Richard Carl Dreier, Waad K Elgosbi, Muaad Khalifa Elgosbi, Grace Lydia Flemming, David Scott Flowers, Jessica Maricela Gamez Quintero, Hannah R Gardner, Ethan S Graves, Calvert B Griffin Jr, William M Hall, Kendall J Hampton, Abdelwadood Omer-Ibraha Hassan, Tina R Heffernan, Brittany Nicole Heldt, Yesenia Hernandez, Jessica Holuj, Finn A Hostetler, Douglas Durand Johnson, Michael D Johnson-Kueny, Colton Daniel Kammes, Tara V Keen, Susan M Kinsey, Kelly Ann Kohley, Courtney P Lange, Katia Lizbeth Leon, James W Lindloff, Devon Timothy Lovings, Dillon Richard Lynch, Xica A McClain, Michael James McNally, Ada Mayrel Mendez, Alina Ann Mohr, Dakota Michael Montavon, Juliza Murillo, Isabel Blythe Myers-Miller, Dawn L Nelson, Madelyn Louise Overton, Jo Jon Plenger-Schulz, Savannah Price, Edith Michelle Reynolds, Adrian I Ruiz, Audra E Scott, Karen M Seibert, Charlotte I Smolla, Jessica S Snow, Matt J Soltow, Whitney N Sprague, Thomas William Stich, Hannah Christina Sutter, Travis John Swanson, Krysta Marie Tanner, Adam Paul Tumminaro, Nicole E Tungol, Brandy R Turner, Brianna Lauren Walker, Jeffery James Wallin, Chloe Christine Wester, Leslie Wilcher, Craig Richard Wilson

Elgin:                        Carson R Garcia, Ryan J Hresil, Preeti Patel

Esmond:                   Kieran Andrew Ward

Forreston:                Brittan Christian Devries

Geneva:                   Annonciate Hakizimana

Genoa                      Lisa M Baird, Katie Lee Barrett, Anton Barton, Natalie Bode, Emily R Carpino, Lauren Taylor Chriss, Kayleigh R Engles, Jetta Lynn Golembiewski, Maclin John Lettieri, Cassidy Mae Loft, Patricia M Mendoza, Nathan Jeffrey Nesler, Jessica L Ocelotl, Rachel Rose Peneschi, Benjamin Reams, Chase Evan Rogers, Kurt N Schmicker, Colin William Seisser, Ashley Allene Shearer, Olivia Caroline Simmons, Jennah N Smith, J Springer, Stephanie Tasso, Nicolas Christopher Uecker, Hunter Zweifel,

Kings:                       Sarah K Kanas, Hannah Glendolyn Luxton

Kingston:                  Martin Robert Hernandez, Miranda Grace Nelson, Megan Blake Renwick, Samantha M Rodway, Joann P Wille

Kirkland:                  Jaceton Jacob Clark, Megan Doles, Joseph Adam Duncan, Alanna Rose Sterling, Ashley Morgan Tamraz

Lee:                          Jilliann Kate Headley, Tanner Lutz, Jade Renee Milostan, Richard P Ragan, Thomas Michael Rissman

Lindenwood:            Heidi J Larmon

Lockport:                  Jacob Russel R Artist

Machesney Park:     Cole A Damon

Malta:                      Haley J Bruno, Irisa Joy Hescott, Brandon A Johnson, Skyler Breann Kaelin, Mitchel Stanley Meares, Abigail G Taylor, Steffan Christopher Wurtz

Maple Park:             Kimberly A Hendry, Cathy M Walker, Alan J Webb

Marengo:                 Christian D Resenbeck

Mount Morris:         MyKenzie Leigh Beitel, Christine Ann Russell

Oregon:                   Ericka Biekert, Tyler Austin Burke, Hannah Mae Donaldson, Clare E Foust, Trinity Ann Ingalls, Teresa Jo Jacobsen, Allison N Weber

Ottawa:                   Jason Lee Golaszewski

Palatine:                  Carlos Nova

Paw Paw:                 Anthony Micheal Castaldo

Peru:                        Katherine C Hoffman

Rochelle:                  Carley A Ackland, Celeste I Almaraz, Stephanie Paola Arevalo, William Barnes, Sara Elizabeth Bell, Samantha R. Belmonte, Vanessa Belmonte, Hannah Leigh Broome, Adriana Cagle, Holly A Crisp, John T Crystal, Shannon N Fore, Komla W Gati, Corin Nicole Gonzales, Deandra E Granna, Stephanie N Hardcastle, Tiffany L Hardcastle, Katee Elise Hendrickson, Lisset Guadalupe Hernandez, Alex D Holt, Sarah Danielle Krause, Cass Larue, Amanda J Lee, Alexandra Magana, Juan Alberto Martinez, Justina K Merritt, Emily Rose Miller, Bartt N Milligan, Jaimie M Mohler, Mark B Pearson, Valerie M Perkins, Benjamin James Pflipsen, Devor Jaden Rodabaugh, Jake E Rodriguez, Jacob A Roushia, Pablo Sanchez, Humberto Vasquez, Jason Walsh, Kersta Young

Rockford:                 Tracy Davila, Ashlynn M Tinsley

Saint Charles:          Ryan Thomas Pashkus

Shabbona:                Carie Ann Peters, Kimberly L Rotella, Halee Tyszka

Streamwood:           Edgar Alonso Chavez

Sugar Grove:            Hongbo Cui

Sycamore:                Lilian Njeri Baiyu, Chelsey Jean Bjelland, Sydney Kristin Blackburn, Carolyn A Blanken, Morgan Paige Brons, David E Buck, Taylor M Correa, Paul Joseph Cronin, Sarah Davis, Tyler Eugene Dodson, Ronald L Edwards Jr, Stephanie Gonzalez Romero, Benjamin E Hanley, Chloe T Henning, Tyler N Hill, Joseph Anthony Howerton, Ryan M Krzykowki, Sarah M McAnally, Steven William McCall, Douglas Ethan McClain, Tiffany C Norfleet, Keegan Richard O'Donnell, Alexis H Orkfritz, Armin Pashaeimofrad, Daniel Gregory Paul, Dante Perea-Morales, Miranda N Perri, Karina Ponce, Timothy J Riley, Thomas Edward Sauber, Jill N Schneider, Cerenthia L Seales, Stacy Anne Sroka, Danika R Thibault, Kieran L Van Vliet, Joshua Adam Wilkin, Timothy Wayne Wilkin, Deanna R Zimmerman, Felicia Napolitano

Waterman:              Jacklyn Katherine Bouma, Andrea Michelle Carmona

Yuma:                      Abraham G Rodriguez

June 17, 2019

The Office of Student Services at Kishwaukee College has announced the students named to the Spring 2019 Dean’s List.

To be eligible for Dean’s List honors, a student must have completed a minimum of 12 semester hours (at the 100/200 level) during an academic term at Kishwaukee College with a semester grade point average of 3.50 or higher on a 4.0 scale.

The following Kishwaukee College students have been named to the official Spring 2019 Dean’s List:

Byron:                     Kyla T Aldrich, Madison P Rudsinski

Chana:                    Jonah David Allen Anderson, Joseph Catalano, Mallory Grace Ponto

Chicago:                 Colin Dougherty

Cortland:                Jessica Lisa Espinoza, Lynn Guzinski, Serene S Labadi, Elizabeth Cristine Limbach, Victoria D Pham, Lydia Rose Sabanish

Creston:                  Ashley M Kerns

Davis Junction:        Sean Conner Roedel

DeKalb:                   Hope Johannah Akers, Bradley Joseph Allen, Kyle M Anderson, Adriana Aumann-Weyenberg, Jacqueline Barrera, Lolade Bello, Angel A Beltran, Fred M Burnes, Cooper L Carlson, Shaylee Marie Clow, Derrick L Dailey, Abigail Doherty, Nicholas Alexander Droste, Taylor Dunaway, Eddith Encho Endack Eyanyeh, Reynaldo Espino, Tera Ann Ferrari, Jeffrey M Fleming, Jose Angel Flores, Logan Charles Freeman, Ladjion A Funches, Daniel Alan Galush, Ryan L Green, Johnathan Louis Hillier, Tristan L Jensen, Emily Marie Jovanovich, Chizuru Kamiuttanai, Morgan Lynn Karolus, Sara Elizabeth Kidd, Nancy Kraft, Olivia Landree, Riley A Latimer, Sarah K Lehan, Samuel T Lepien, Bailey Joy Lynch, Jackson G Marbutt, David Edward Masoner, Latosha R McCarthy, Timothy William McMahon, Nailah S Mobley, Taylor A Morrow, Ernest J Mueller, Abraham Benito Nava, Adalynne Marie Norman, Ayodele Adebisi Oroye, Lisa M Ortegel, McKenna B Poff, Helena Marie Porter, Ataur Rab, Inamur Rab, Amanda A Regez, Dulce Yasmin Resendiz, Rebekah Lynn Reynolds, Emma F Rourke, Sarah Margaret Seibert, Nicholas P Shay, Katherine Laurel Sherman, Ruby Shrestha, Phillip A Skokowski, Olasubomi Solomon, Melissa M Stone, Mallory J Thies, Nathan S Thomas, Reagan L Todd, Aaron R Tracy, Gabriela Angelina Troconiz Villasmil, Alec C Tworek, Marshall Davis Vanderstappen, Mary Kristin Veloz, Albert Salvatore Warnaar, Ethen D Wetzel, Amerald Ivenna Wheatley-Johnson, Danielle Marie Wisdom, Nicholas A Wolf, Julee Eileen Wolke, Jenna L Woodbury, Keith Joseph Wray, Yun Hyouk Yang

Earlville:                 Josef P McKee, Katelyn Gail Schilling

Elburn:                    Kyle S Collins

Esmond:                  James Edward Ward

Genoa:                    Jordan Z Bender, Sarah D Brown, Kelley C Creadon, Stephanee Dawn Marie Dries, Colin Dawson Dvorak, Noah G Engles, Dina M Fowler, Maximiliano Hernandez Garcia, Hannah M Harjung, Russell T Heibel, Jonathan J Hoffstead, Lorelle Muse Lacasse, Matthew J McCluskey, Aidan C Simmons, Hannah Whitten

Hinckley:                 Daniel F Roop

Kingston:                 Andrew E Brening, Amber Groebner, Chloe E Gutierrez, Nicholas John Iscra, D'Artagnan Lowe, Spencer W Mulso, Amanda Marie Ness, Jenny Denise Puckett, Catherine E Wille, Michelle Elizabeth Williams, Edwin T Yockey

Kirkland:                 Charlotte Ann Brown, Heather Bruyr, Antonio Valdez de Oliveira Filho, Kortney Mae Jones, Kayla N Taft, Laramie R Whitis

Lindenwood:           Rachel R Goffinet, Callianne Marie Isley

Loves Park:             Arllisa M Cordon

Machesney Park:    Walter J Schmitt

Malta:                     Alejandra I Moore, Angela J Sietsema, John Paul Vera

Marengo:               Cade A Simon

Mendota:                Nina Jo Ramos

Mount Morris:       Autumn L Nelson

Oregon:                  Raven Brewer, Johnathan Gabriel Prose, Bianca E Ruchti, Alexis Renea Watson, Sophie Charlotte West, Hailey Ariana White

Paw Paw:                Joshua M Mateja, Antonio Solis

Plano:                     Tyler Dean Ament, Nicholas Tyler Schiradelly

Rochelle:                Megan E Ackland, Callie M Ackland, Ivan Belmonte, Alexis Ann-Marie Bialas, Eder Ivan Castillo, Raul Escutia, Lillian M Fulgencio, Jacob Adam Helfrick, Anne Merari Hickey, Allison M Hidalgo, Jennifer N Johnson, Justin Julian, Colin J Kee, Karly Mae Keilman, Mason T Lamb, Shannon M Lundgren, Vidal R Mancilla, Bibiana Yailin Milan, Cate Lyn Myers, Alejandra Nava, Tiffany R Newman-Askins, Christine J Newman-Askins, Allison Marie Nixon, Gwendolyn G Papke, Autumn Rose Paschen, Jose Manuel Salinas, Cecilia G Schmitt, Nicole A Tepinski, Hannah M Tilley, Alison G Valdivieso, Brandon M Wagner, Angela V Zamarron

Rockford:                Omar R Abed Alfattah, Richard Dolan, Andre Vallejo, Anne Von Arx

Shabbona:               Tessa J Barker, John W Gleason IV, Marie L Meskimen-Esser, Caroline Mae Murphy, Devin Leigh Probst, Emily M Rowland, Olin Wesley Simpson, Miranda Lynn Stryker

Steward:                 Caleb Gould, Kelsey J Kinne, Lindsey M Miller, Austin Suddeth

Stillman Valley:      Alison R Seiler

Sycamore:              Megan Antos, Riley Anthony Baert, Schuyler James Birdsell, Maxwell Joseph Buck, Michael Burdi, Levee G Callahan, Celia Annemarie Carpenter, Travis L Catalina, Callie M Correa, Sammuel Cottone, Benjamin G Cottone, Morgan Marie Culton, Alex Jordan Cuthbert, Tyler S Didio, Laura Lee Donnelly, Emily Enriquez, Kerisa K Evenson, Joseph Donald Fisher, Hope Fulton, Idalis Jordan Garcia, Andreanna Michelle Hub, Emilee N Jackson, Madeline Elizabeth James, Patrick Johnson, Nicolas Robert Jonard, Alison N Kelly, Lindsey Kwidzinski, Grace C Martin, Essie R McMahon, Samuel A Misch, Thomas S Mitchell, Baylee K Moon, Richard T Napier, Megan Renee O'Donnell, Morgan Elizabeth Olson, Sydney E Pascolini, Quinten Charles Petit, Jaedyn B Rager, Sandra P Ragsdale, Victoria Paige Ruud, Allison G Schmidt, Justin C Silbaugh, Evan Marshall Swedberg, Fontana J Williams, Stephanie Wisner, Lucas J Wright

Union:                     Randall Kenneth Bauman

Villa Park:               Ryan P Toika

Waterman:             Madison L Gilbreth, Elizabeth Victoria Myers

Winthrop Harbor:  Evan David Rickert

June 12, 2019

Kishwaukee College announces the graduates for Spring 2019. Graduation Honors are divided into three categories based on final cumulative grade point average (GPA) on a 4.0 scale: summa cum laude indicates a cumulative GPA between 3.75-4.0; magna cum laude indicates a cumulative GPA between 3.5-3.749; and cum laude indicates a cumulative GPA between 3.25-3.499. Students who fulfill requirements for a Certificate and have a final cumulative GPA of 3.25 or higher are awarded a Certificate with Distinction.

The College held Commencement Ceremonies for the Spring 2019 graduates on May 18. Members of the Class of 2019 participated in one of two ceremonies on campus, dependent upon the program completed. The graduate total for the semester is 384 students who completed a total of 426 degrees and certificates for Spring 2019.

The following students completed the requirements for graduation from Kishwaukee College:

Amboy:                    Matthew James Rood, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction

Arlington Heights:  Nicholas Martin Zyskowski, AAS, Diesel Power Technology, Summa Cum Laude, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction

Bartlett:                   Amanda J Leever, AAS, Registered Nursing

Batavia:                   Aric Jon Anderson, CERT, Diesel Power/Equipment Repair;

                                 Jacob Ross Houswerth, Associate in Science;

                                 Trisha L Oleson, AAS, Registered Nursing;

Belvidere:                Pamela Ann Hulton, AAS, Landscape Design & Nursery, Summa Cum Laude, PTK;

                                 Caden G Walling, AAS, Diesel Power Technology

Bolingbrook:           Bernard A Anane Sr, CERT, Pro-Level I Collision Repair, With Distinction

Byron:                      Kassandra M Rosecke, Associate in Arts

Cherry Valley:         Tristan James Saint-Germain, CERT, Diesel Power/Equipment Repair     

Chicago:                   Calvert B Griffin Jr, AAS, Automotive Technology

Chicago Heights:     Kevin G Lozano, AAS, Diesel Power Technology, Summa Cum Laude, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction

Clare:                       Lori G Drake, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                                 Evyn McCoy, CERT, EMT, With Distinction     

Cortland:                 Ariana Delgado, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Jadyn Ensign, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Samantha Guadarrama, Associate in Science;

                                 Jade S Kleckner, Associate in Science;

                                 Serene S Labadi, Associate in Arts, Summa Cum Laude, PTK;

                                 Emily Pesina, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Victoria D Pham, Associate in Science, Magna Cum Laude, PTK;

                                 Raina Sands, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Kenyetta J Tate, Associate in Arts;

                                 Zachary Wheeler, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction       

Creston:                  Alfredo Aburto-Flores, AAS, Registered Nursing, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Vanessa Aburto-Flores, Associate in Science;

                                 Ashley Marie Kerns, Associate in Arts, Magna Cum Laude

Davis Junction:       Michele Haley, Associate in Science;

                                 Sean Conner Roedel, AAS, Diesel Power Technology, Magna Cum Laude, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction

DeKalb:                    Bradley Joseph Allen, Associate in Science, Summa Cum Laude, PTK;

                                 Jade Ansteth, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Carmen C Arias, Associate in Science;

                                 Tateana R Austin, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Grecia Avalos, AAS, Criminal Justice-General, Magna Cum Laude, PTK, CERT, Criminal Justice Management, With Distinction, CERT, Social Role of Law Enforcement, With Distinction;

                                 Jordan Baker, AAS, Automotive Technology, Summa Cum Laude;

                                 Matthew M Bamberg, Associate in Science;

                                 Kaylyn R Barlow, Associate in Arts;

                                 Eric G Barraza, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Joshua W Becker, CERT, EMT;

                                 Jayson Pierre Bell, Associate in Arts;

                                 Angel Alissia Beltran, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                                 Taylor E Casey, Associate in Science;

                                 Madison Cauldron-Boston, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Erick D Chester, CERT, Basic Automotive Technology;

                                 Samantha L Collin, Associate in Arts;

                                 Joshua E Colon, CERT, Pro-Level I Collision Repair;

                                 Clarissa G Corbin, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Jade T Crawford, AAS, Registered Nursing;

                                 Jennifer Ann Cutshall, CERT, Medical Billing and Coding, With Distinction;

                                 Abigail Diehl, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Richard Carl Dreier, CERT, Landscape Design/Plant ID, With Distinction;

                                 Nicholas Alexander Droste, Associate in Science, Cum Laude;

                                 David J Faivre, CERT, Computer-Aided Architectural Drafting, With Distinction, CERT, Computer-Aided Mechanical Drafting, With Distinction;

                                 Daniel R Fashoda, Associate in Science;

                                 Deoja J Fort, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 David Charles Franklin, Associate in Arts;

                                 Logan Charles Freeman, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                                 Ladjion A Funches Sr, CERT, Basic Automotive Technology, With Distinction;

                                 Annabella Gentile, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Caitlyn M George, Associate in Arts;

                                 Rogelio Godinez, CERT, Administrative Assistant, With Distinction, CERT, Application Specialist;

                                 Alexis C Gordon, Associate in Arts;

                                 Ryan L Green, AAS, Electronics Technology, Magna Cum Laude, CERT, Industrial Electricity, With Distinction;

                                 Latrina T Hamilton, AAS, Registered Nursing;

                                 Kendall J Hampton, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                                 Dustin Adam Sebastian Hayes, AAS, Criminal Justice-General, Magna Cum Laude, CERT, Criminal Investigations, With Distinction;

                                 Mark W Hoppenworth, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Finn Hostetler, Associate in Science, Summa Cum Laude, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 James Matthew Howell, Associate in Science;

                                 Douglas Durand Johnson, Associate in Arts;

                                 Kiara Keys, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Sara Elizabeth Kidd, CERT, Esthetics, With Distinction;

                                 Michiah I Kirkwood, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Nancy Kraft, AAS, Criminal Justice-Forensic Tech, Magna Cum Laude;

                                 Deidra M Laseter, Associate in Arts;

                                 Joseph J Laskowski, CERT, Basic Automotive Technology

                                 Sarah K Lehan, AAS, Criminal Justice-General, Cum Laude;

                                 James W Lindloff, AAS, Horticulture Sustainable/General, Magna Cum Laude;

                                 Jonh Anthony E Macario, Associate in Science;

                                 Saddam H Mahram, Associate in Science;

                                 Shanice Mallett, Associate in Science;

                                 Natalie Martinez, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Tyra M Mason, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Abby Dianne Masters, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                                 Savannah Leigh Mathis, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Xica A McClain, Associate in Arts;

                                 Michael J McNally, CERT, Medical Billing and Coding, With Distinction;

                                 Janet Mendez, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Fernando H Miranda, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Nailah Subira Mobley, Associate in Arts, Cum Laude;

                                 Afag E Mohamed, Associate in Science;

                                 Alina Ann Mohr, Associate in Science, Cum Laude, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 George P Mokate, Associate in Science;

                                 Henry Cornelius Morris, Associate in Arts;

                                 Abby Morris, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Ernest J Mueller, CERT, Automated Industrial Tech, With Distinction;

                                 Jack Timothy Murphy, Associate in Science, PTK;

                                 Lori Neff, Associate in Arts;

                                 Kyra M Ozier, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Rebecca Leeann Paxton, Associate in Arts, With Distinction, PTK;

                                 Victor J Pineda, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Helena Marie Porter, Associate in Science;

                                 Zachary L Prater, Associate in Science;

                                 Savannah Price, Associate in Arts;

                                 Ataur Rab, Associate in Engineering Science, Magna Cum Laude, PTK;

                                 Juan A Resendiz, CERT, Basic Automotive Technology;

                                 Victoria Resendiz, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                                 Stephanie Roach, AAS, Registered Nursing, Cum Laude;

                                 Selena Rodriguez, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Francesca C Rodriguez Nunez, AAS, Registered Nursing;

                                 Jasmine Rojas, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Caitlin M Ross, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Rebecca N Sanchez, CERT, EMT;

                                 Karen M Seibert, AAS, Registered Nursing, Summa Cum Laude;

                                 Kaylyn Rae Smith, AAS, Registered Nursing;

                                 Shania Geneva Smith, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Whitney N Sprague, CERT, Esthetics, With Distinction;

                                 Danielle Stiles, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                                 Kamryn Stone, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Melissa M Stone, CERT, EMT, With Distinction;

                                 Alyiah Sundstrom, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Matthew Scott Sweet, Associate in Science;

                                 Kalia C Sykes, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Kavaundra Ticey, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Derek Tijerina, Associate in Arts, Cum Laude;

                                 Mayra Vazquez, Associate in Science;

                                 Jessica Velasquez, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Dante Ward, Associate in Science;

                                 Amanda R Wilson, Associate in Arts;

                                 Camron E Winger, Associate in Arts;

                                 Bryan M Wisdom, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Nicholas A Wolf, CERT, Basic Welding Technology, With Distinction;

                                 Keith Joseph Wray, AAS, Horticulture Sustainable/General, Cum Laude, AAS, Landscape Design & Nursery, Cum Laude, CERT, Landscape Design/Plant ID, With Distinction, CERT, Greenhouse/Garden Center;

Dixon:                      Christian G Guerrero, AAS, Diesel Power Technology    

Dolton:                    Paige Anderson, AAS, Criminal Justice-General        

Elburn:                     Kyle S Collins, AAS, Diesel Power Technology;

                                 Erika Elaina Guillen, Associate in Arts

Elgin:                       Carson R Garcia, AAS, Diesel Power Technology, Magna Cum Laude;       

Esmond:                   Levi P Johnson, Associate in Science

Evanston:                Kyler Uriah Ahmad Bunton, Associate in Arts       

Forreston:                Brittan Christian Devries, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction        

Franklin Grove:       Edward Leon Hoffman, CERT, Diesel Power/Equipment Repair        

Genoa:                     Sean P Berna, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Charlotte Bradshaw, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Sarah D Brown, Associate in Arts, Summa Cum Laude, PTK;

                                 Elizabeth J Buschbacher, Associate in Arts, Cum Laude;

                                 Zoey A Gearhart, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Gregory Gomez, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                                 Nina G Gonzales, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Russell T Heibel, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                                 Jonathan J Hoffstead, Associate in Arts;

                                 Lorelle Muse LaCasse, Associate in Science;

                                 Kendra N Licht, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Patricia Melissa Mendoza, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                                 Madisen Miller, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Isabel Napiorkowski, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Angel A Navarrete, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Kaedyn Neblock, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Samantha Lynn Peters, Associate in Science;

                                 John P Ramza, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Kathleen Mary Rich, Associate in Science;

                                 Samantha M Rodway, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Chase Evan Rogers, AAS, Diesel Power Technology, Magna Cum Laude, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction;

                                 Jewel Sanders, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Kurt N Schmicker, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction;

                                 Calista Toeur, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Hannah Rose Whitten, Associate in Arts, Magna Cum Laude

Hampshire:              Alex A Pacey, AAS, Diesel Power Technology

Hinckley:                  Jason E Bohannon, AAS, Agribusiness, CERT, Foundations of Agribusiness, With Distinction, CERT, Precision Agriculture, With Distinction;

                                 Morgan F Grivetti, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction;

                                 Jan M Pascolini, CERT, Floral Horticulture, With Distinction, CERT, Greenhouse/Garden Center;

                                 Daniel F Roop, AAS, Networking & Systems Administration, CERT, Cisco Networking, With Distinction

Hoffman Estates:     Raheem A Gafoor, Associate in Arts

Island Lake:              Taelor N Schmitz, Associate in Science, Cum Laude       

Kingston:                Gianna Focht, Associate in Science;

                                 Amber Groebner, CERT, Pro-Level I Collision Repair, With Distinction;

                                 Alissa M Lacko, Associate in Arts, Cum Laude;

                                 D’Artagnan Lowe, Associate in Science;

                                 Jenny Denise Puckett, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                                 Catherine E Wille, Associate in Arts, Summa Cum Laude, PTK       

Kirkland:                  Amelia M Bock, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Crystal Gonzalez, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Travis Q Haak, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Michelle Hernandez, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Sean P Hines, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Kortney Mae Jones, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                                 Evelyn Morales, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Zachary Michael Murray, CERT, Advanced Automotive Technology;

                                 Alanna Rose Sterling, Associate in Arts;

                                 Cassidy W Sterling, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Haley N Thompson, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Tania Vazquez, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction

La Salle:                    Peyton Lamps, AAS, Horticulture Floral Design, CERT, Floral Horticulture, CERT, Greenhouse/Garden Center       

Lee:                          Natalie L Swanson, Associate in Science, Cum Laude

LeRoy:                      Shaylee Marie Clow, Associate in Arts, Magna Cum Laude

Lincoln:                    Aaron Robert Tracy, AAS, Automotive Technology, Summa Cum Laude      

Lindenwood:           Michael Robert Drendel, CERT, Diesel Power/Equipment Repair;

                                 Cole B Lentz, Associate in Science, Cum Laude      

Machesney Park:    Cole A Damon, AAS, Diesel Power Technology, Magna Cum Laude

                                 Kylie Prielipp, Associate in Arts        

Malta:                      Haley J Bruno, AAS, Registered Nursing, Cum Laude, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Deana K Clark, Associate in Arts, Magna Cum Laude, PTK;

                                 Andrea Garcia, Associate in Arts;

                                 Brandon A Johnson, AAS, Automated Engineering Tech, Summa Cum Laude;

                                 Alejandra I Moore, CERT, Basic Automotive Technology, With Distinction;

                                 Nicole Susan Osborne, AAS, Registered Nursing;

                                 Benjamin M Stark, AAS, Diesel Power Technology;

                                 John P Vera, CERT, Basic Automotive Technology, With Distinction;

                                 Stevie R Walker, Associate in Arts       

Maple Park:             Maj Kravos, Associate in Science;

                                 Alan J Webb, CERT, Diesel Power/Equipment Repair

Marengo:                 Bailey Reid Miller, AAS, Criminal Justice-General, Summa Cum Laude, CERT, Criminal Justice Management, With Distinction, CERT, Social Role of Law Enforcement, With Distinction;

                                 Juan Pasillas, CERT, Diesel Power/Equipment Repair;

                                 Christian D Resenbeck, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction

McHenry:                 Larisa M Smiths, Associate in Arts, Magna Cum Laude

Mendota:                Nina Jo Ramos, CERT, Esthetics, With Distinction;

                                 Nathan Paul Truckenbrod, AAS, Diesel Power Technology

Mount Morris:        Ian B Holley, Associate in Science;

                                 Adam David Sarantakos, CERT, Computer-Aided Mechanical Drafting, With Distinction;

                                 Bailey Rebecca Shaffer, Associate in Science        

Oregon:                   Tyler Austin Burke, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction;

                                 Haley M Mizner, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                                 Haley Margaret Moore, Associate in Science;

                                 Hailey Ariana White, Associate in Science, Magna Cum Laude, PTK                    

Paw Paw:                 Antonio Solis, AAS, Diesel Power Technology, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction

Polo:                         Colton J Griffin, CERT, Diesel Power/Equipment Repair        

Poplar Grove:          Shannon Sullivan, Associate in Science

Princeton:               Trevor Scott Ryan, AAS, Horticulture Sports Turf Management, CERT, Greenhouse/Garden Center

Richton Park:          Cody K Bell, Associate in Science       

Rochelle:                 Celeste Almaraz, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                                 Ivan Belmonte, CERT, Basic Automotive Technology;

                                 Cheyann E Brewer, Associate in Science;

                                 Hannah Leigh Broome, Associate in Arts, Cum Laude;

                                 Taylor J Buckwalter, Associate in Arts;

                                 Emily J Scheel, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                                 Marili Cervantes, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Alexander Chavez, CERT, Medical Billing and Coding;

                                 Erin L Decker, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Aaron Michael Doering, CERT, Automated Industrial Tech, With Distinction;

                                 McKenzie S Doerr, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Morelia Escutia, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Bryan Emmanuel Garcia Belmonte, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                                 Kristen R Glavac, Associate in Science, Cum Laude, CERT, Medical Billing and Coding, With Distinction;

                                 Garrett M Golt, Associate in Arts;

                                 Lori Hammelman, CERT, Medical Billing and Coding, With Distinction;

                                 Stephanie N Hardcastle, AAS, Registered Nursing, Magna Cum Laude, PTK;

                                 Monica Hernandez Jr, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Nancy J Hernandez, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Alejandra Herrera, Associate in Science, PTK;

                                 Angie Herrera, Associate in Science;

                                Jennifer Nicole Johnson, AAS, Registered Nursing, Associate in Science, Summa Cum Laude, PTK;

                                 Jaelyn M Kammes, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Colin J Kee, AAS, Computer Information Systems, Magna Cum Laude;

                                 Mason Tyler Lamb, Associate in Science, Summa Cum Laude, PTK;

                                 Mya J Latta, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Amanda J Lee, CERT, Medical Billing and Coding, With Distinction;

                                 Nancy Lopez Torres, Associate in Science, Magna Cum Laude

                                 Isabelle Marsh, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Daniel Walter McAnly, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                                 Justina K Merritt, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                                 Emily R Miller, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Cate Lyn Myers, Associate in Arts;

                                 Kaytlin L Neale, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Christine J Newman-Askins, Associate in Science, Magna Cum Laude, PTK;

                                 Tiffany R Newman-Askins, Associate in Science, Magna Cum Laude, PTK;

                                 Allison Marie Nixon, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                                 Nyna M Oliver, CERT, Greenhouse/Garden Center;

                                 Kaitlynn M Ost, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Henry Penaran, Associate in Science;

                                 Victoria M Pfister, CERT, Esthetics;

                                 Jessica Lynne Pflipsen, Associate in Arts;

                                 Olivia P Ramos, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Patricia M Reed, AAS, Administrative Professionals, Cum Laude, CERT, Administrative Assistant, With Distinction, CERT, Application Specialist, With Distinction;

                                 Jake Edward Rodriguez, AAS, Automotive Technology, Magna Cum Laude;

                                 Jacob A Roushia, Associate in Arts;

                                 Rigel A Salas Jr, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Jose Manuel Salinas Ramos, Associate in Engineering Science, Summa Cum Laude;

                                 Luke Sovine, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Aimee L Steichen, Associate in Science;

                                 Kelsey Stolte, Associate in Arts;

                                 Madison R Underwood, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Alison G Valdivieso, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                               Jason James Walsh, AAS, Computer-Aided Mechanical Design, Summa Cum Laude, CERT, Computer-Aided Architectural Drafting, With Distinction, CERT, Computer-Aided Mechanical Drafting, With Distinction;

                                Cheyene L Watson, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction        

Rockford:                Marilyn J Maher, Associate in Arts, Cum Laude;

                                 Chelsea Marks, AAS, Criminal Justice-Forensic Tech, CERT, Criminal Investigations, With Distinction;

                                 Ashlynn May Tinsley, AAS, Diesel Power Technology, Cum Laude;

                                 Anne Von Arx, AAS, Landscape Design & Nursery, Summa Cum Laude, CERT, Landscape Design/Plant ID, With Distinction, CERT, Greenhouse/Garden Center, With Distinction;        

Shabbona:               Evan Scot Ostrander, CERT, Industrial Electricity;

                                 Christina Roller, AAS, Registered Nursing;

                                 Olin Wesley Simpson, Associate in Arts, Summa Cum Laude, PTK

St. Charles:              Benjamin E Flower, CERT, Diesel Power/Equipment Repair;

                                  Abraham G Rodriguez, AAS, Criminal Justice-General

Steward:                  Daniel W Childers, CERT, Basic Welding Technology;

                                 Caleb Gould, Associate in Science, Magna Cum Laude, PTK

Streamwood:          Keith Shank, CERT, Diesel Power/Equipment Repair, With Distinction

Streator:                  Blake R Gabehart, Associate in Science

Sublette:                  Joyce A Papiech, AAS, Horticulture Greenhouse, Summa Cum Laude

Sugar Grove:           Hongbo Cui, CERT, Esthetics, With Distinction       

Sycamore:               Schuyler James Birdsell, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                                 Nathaniel Bisco, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Carolyn Ann Blanken, AAS, Registered Nursing, Summa Cum Laude;

                                 Morgan P Brons, Associate in Arts;

                                 Adam Brown, Associate in Science;

                                 Carol D Cherry, AAS, Administrative Professionals, CERT, Administrative Assistant, CERT, Application Specialist;

                                 Benjamin G Cottone, CERT, Basic Automotive Technology, With Distinction;

                                 Sammuel Cottone, Associate in Arts;

                                 William R Dancey, Associate in Engineering Science;

                                 Fred James Dewitt, AAS, Diesel Power Technology, CERT, Diesel Power/Equipment Repair;

                                 Alexandra Diehl, AAS, Registered Nursing;

                                 Laura Lee Donnelly, Associate in Science;

                                 Mitchell Doty, Associate in Arts;

                                 Jacob W Dresser, AAS, Automotive Technology, Cum Laude;

                                 Ronald L Edwards Jr, AAS, Marketing and Management, Summa Cum Laude;

                                 Jason Lane Ericson, Associate in Science;

                                 Dustin A Fischer, Associate in Engineering Science;

                                 Benjamin L Fisher, CERT, Basic Automotive Technology;

                                 Joseph Donald Fisher, Associate in Arts;

                                 Sawyer Kathryn Forest, AAS, Automotive Technology, CERT, Advanced Automotive Technology;

                                 Mitchell A Gable, Associate in Science;

                                 Denise Grudecki, AAS, Registered Nursing, Magna Cum Laude;

                                 Nathaniel J Haacker, CERT, EMT;

                                 Shawna A Hackler, AAS, Registered Nursing, Cum Laude, PTK;

                                 Benjamin E Hanley, Associate in Arts;

                                 Bryce Richard Hansen, Associate in Science, PTK;

                                 Madelyn E Hayes, AAS, Registered Nursing;

                                 Madeline Christine Humm, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                                 Melissa L Jacob, Associate in Arts;

                                 Delaney A Jones, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Emily Keast, AAS, Registered Nursing, Cum Laude;

                                 Timothy W Keller, Associate in Arts;

                                 Madison R Klassen, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Collin J Koneczny, CERT, EMT;

                                 Abigail Lewis, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                                 Sarah M McAnally, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                                 Douglas Ethan McClain, Associate in Science;

                                 Essie R McMahon, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                                 Tiffani McMaster, AAS, Registered Nursing;

                                 Nathan P Mishke, CERT, Pro-Level I Collision Repair;

                                 Bryan Mora, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Kailey R Munro, Associate in Science;

                                 Isabella Nordstrum, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Wendy Irene Nowak, AAS, Registered Nursing, Magna Cum Laude;

                                 Kathryn E Parsons, Associate in Arts, Cum Laude;

                                 Ruby Pennington, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Joshua M Pepping, AAS, Horticulture Greenhouse;

                                 Lyric Pugh, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Sandra Paige Ragsdale, AAS, Registered Nursing, Summa Cum Laude;

                                 Mary Rivera, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Kiana M Robinson, Associate in Science;

                                 Victoria Paige Ruud, Associate in Arts, Summa Cum Laude, PTK;

                                 Irving M Sanchez, CERT, Basic Automotive Technology;

                                 Thomas Edward Sauber, Associate in Arts;

                                 Steven D Scheele, CERT, Automated Industrial Tech;

                                 Allison G Schmidt, Associate in Science, Magna Cum Laude, PTK;

                                 Sophia Slaoui Andaloussi, Associate in Engineering Science;

                                 Stephanie Speerly Stout, Associate in Arts;

                                 Dustin A Stadie, AAS, Registered Nursing;

                                 Isabella G Teran, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Maxwell Shawn Thrower, Associate in Arts;

                                 Haley E Tyrrell, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Aubrey Villarreal, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Teague T Walker, AAS, Registered Nursing;

                                 Sydney N Webster, Associate in Science, Cum Laude, PTK;

                                 Constance Wedel, CERT, Basic Nurse Assisting, With Distinction;

                                 Mary Wetzel, CERT, Basic Nurse Assisting;

                                 Tristan Christopher Wilbur, Associate in Arts;

                                 Joshua Adam Wilkin, CERT, Cisco Networking, With Distinction, PTK;

                                 Timothy W Wilkin, CERT, Cisco Networking, With Distinction;

                                 Sarah Elizabeth Womack, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                                 Lucas J Wright, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Hanah Nicole Young, Associate in Science;

                                 Deanna R Zimmerman, AAS, Registered Nursing, Summa Cum Laude        

Villa Park:                Ryan P Toika, AAS, Computer-Aided Architectural Design, Summa Cum Laude, CERT, Computer-Aided Architectural Drafting, With Distinction, CERT, Computer-Aided Mechanical Drafting, With Distinction        

Waterman:              Shawn Michael Agler, Associate in Science, Cum Laude;

                                 Matthew R Browder, AAS, Registered Nursing;

                                 Derek Wild, Associate in Arts        

Waukegan:              Marcus J Roberson, Associate in Science

Winnebago:             Adam Sean Oakley, CERT, Diesel Power/Equipment Repair

Yorkville:                 Kelly Ann Krajec, CERT, Medical Billing and Coding, With Distinction

Page 1 of 3