Students

November 3, 2017

Kishwaukee College is preparing for the Spring 2018 semester with registration beginning online on November 6 at 6:00 a.m. and in-person on November 7 at 8:00 a.m. Registration, both on-line and in-person, continues until the Spring semester begins on January 16, 2018.

In-person registration will take place in the Student Services Office, Room C2100 in the Student Center, at Kishwaukee College. Students should come with a list of the courses they are requesting and alternates in case first choice classes and sections are full and/or closed. Students registering in-person must also present a photo ID before registering.  

All new students must have filled out a Student Information Form before they can register.

Tuition for the Spring 2018 semester is due by close of business on December 19, 2017. Students must have paid tuition or have turned in all required financial aid documents by that date to retain their schedule.

For more information on enrollment at Kishwaukee College, contact Student Outreach at 815-825-9460 or studentoutreach@kish.edu;  for information on Registration for Spring 2018, contact Student Services at 815-825-9375 or at onestop@kish.edu.

October 27, 2017

The Kishwaukee College EMSA Program will be holding an information meeting for prospective students for the 2018-19 academic year on Wednesday, November 1 from 6 – 6:30p.m. in Room A1273 (Kishwaukee College Conference Center Dining Room). The information session is for students who are currently juniors in high school and their parents/guardians.

Immediately after the EMSA Information Session, participants may attend the Illinois Regional College Fair in the gym where admissions representatives from over 70 colleges and universities will have information for prospective students. Participants should park in Lot A/South Lot and enter through Doors #16 and #17. This event and the Illinois Regional College Fair are free and open to the public.

EMSA is a program for talented high school students during their senior year to jumpstart their college careers by taking the higher-level math and science classes that are the foundation of a wide variety of majors. Former EMSA students have gone on to universities across the country to study engineering, chemistry, physics, computer science/engineering, and a variety of science-based pre-professional programs including pre-med, pre-veterinary medicine, pre-physical therapy, and pre-pharmacy.

Students who have completed the EMSA Program have successfully gained admission to prestigious institutions, including Northern Illinois University, the University of Illinois at Urbana-Champaign, Embry-Riddle Aeronautical University, Case Western Reserve University, Cornell University, the University of Chicago and Stanford.

To qualify for the program, students in their junior year in high school must be enrolled in Pre-Calculus/Trigonometry and be currently enrolled in or have completed one year of high school chemistry with a minimum grade of a B. The EMSA program begins with Math 229 Calculus and Analytic Geometry I in the summer before the students begin their senior year in high school. Students then take further calculus and either college-level Physics and/or Chemistry classes from 7:30 – 10:00a.m. during the fall and spring semesters. After their EMSA classes each day, students return to their high schools to continue their regular academic and extra-curricular schedules.

On completion of the EMSA Program, students will have earned 23 – 26 transferable college credit hours at the more affordable Kishwaukee College tuition rates.

For more information, contact Kathy Mershon at 815-825-9307 or  kmershon@kish.edu.  To learn more about the EMSA Program, visit www.kish.edu/emsa.

Categories: Students, EMSA
September 13, 2017

Kishwaukee College is proud to announce the establishment of the Student Success Scholarship. During their regularly scheduled meeting on September 12, the Kishwaukee College Board of Trustees unanimously voted to approve a Student Success Scholarship that gives back to the students enrolled for the 2017-2018 school year. Students who successfully complete their credit-bearing courses will receive a special scholarship equal to half of the per credit hour tuition increase approved by the Board in March 2017. 

Bob Johnson, Chair of the Board, stated, “Because Illinois showed no progress toward resolving the state budget crisis last March, we voted to increase the in-district tuition rate by $10 per credit hour for the 2017-2018 school year. It was something we thought about and debated but saw no other way through the state budget impasse. We reluctantly passed the increase at our March meeting. In July, when a state budget was voted in place, we knew we wanted to do something to give back to our students.”

According to the state budget passed in July for Fiscal Year 2017 and Fiscal Year 2018, Kishwaukee College is scheduled to receive an additional $2.8 million and approximately $5 million, respectively.

The Student Success Scholarship will automatically be awarded to all students who are enrolled in credit-bearing courses and who complete their courses with a letter grade of A, B, or C. There are several programs at Kish that have a differential tuition base. Students will be reimbursed with the differential tuition taken into account. The Scholarship amounts will be: $5 per credit hour for general coursework; $7.50 per credit hour for programs that have a 1.5 differential tuition rate; and $10 per credit hour for programs that have a 2.0 differential tuition rate.

For the Fall 2017 semester, the Student Success Scholarship will be deposited in student accounts at the end of the term after grades have been posted. The scholarship funds can be applied toward the Spring 2018 semester or students will receive a refund check for the scholarship amount if they do not re-enroll for the Spring 2018 semester.

The Board also approved other ways to give back to students including waiving all user fees for the campus Wellness Center, discounts in the College Bookstore for Kish “spirit wear,” and food vouchers for use in Kish Café.

For more information on the Student Success Scholarship, visit www.kish.edu/ssscholarship.

September 13, 2017

The path from Kishwaukee College to Northern Illinois University recently got a bit easier with the completion of a Guaranteed Admissions Agreement (GAP) between the two schools.

The GAP program allows students to be admitted to both schools simultaneously which provides access to Counselors/Academic Advisors at both institutions to keep them on their academic track. The dual enrollment helps ensure a seamless transition for the students between the schools.

“We are pleased to be partnering with NIU on the GAP agreement. It is a great opportunity for our students,” said Dr. Laurie Borowciz, President of Kishwaukee College. “Students start at Kish for good reasons, including being undecided on a major and affordability. With fifty-five percent of our students transferring to NIU, it’s important that we work closely together to provide a seamless transition. It’s all about our mutual students achieving their educational goal.”

“There are thousands of people who are proud alumni of both Kishwaukee and Northern Illinois University,” says NIU Acting President Dr. Lisa Freeman. “We are delighted to forge this new agreement that will pave the way for thousands more.”

Under the terms of the agreement, high school graduates studying at Kishwaukee College, who maintain a grade point of 2.0 or better while completing transferable credits, are eligible to transfer into any of the more than 56 undergraduate degree programs at NIU. Students need to sign up for the program at least one year prior to their expected enrollment at NIU.

Students enrolled in the program also can:

• Enroll in the Honors Program at NIU if they maintain a grade point average of 3.2 or better at Kishwaukee College;

• Take advantage of a reverse transfer agreement that will allow students to apply coursework completed at NIU toward completion of their associate’s degree at Kishwaukee, at no additional cost;

• Apply to earn scholarships from NIU.

Participants in the program also receive regular updates from NIU about scholarship opportunities, financial aid deadlines, open houses, and have their application fee waived.

For more information on the Guaranteed Admissions Program email transfercenter@NIU.edu , or call 800-892-3050. Information can also be found on the website of the NIU Undergraduate Admissions at go.niu.edu/gap. For information on Kishwaukee College, visit www.kish.edu.

September 8, 2017

Kishwaukee College prides itself on being responsive to the needs of the communities which it serves. In doing so, the College is continually soliciting feedback from key stakeholders, including its most important group, the students. 

Since 2011, the Office of Institutional Research has conducted a Student Satisfaction Survey every two years through Ruffalo Noel Levitz.  The survey helps the College gather feedback from students and provides national benchmarks on key issues. The latest survey conducted in Spring of 2017 shows Kishwaukee College is going in the right direction, according to students. Matthew Crull, Director of Research and Data Management at Kish, said, “In the four Surveys administered over the past six years, Spring 2017 exhibited the highest level of satisfaction ever recorded at Kishwaukee.”

He continued, “Kishwaukee College was above the national benchmarks for several items of student satisfaction. The College continues to do well in providing a welcoming, safe environment that provides easy and convenient registration and quality online services. This year saw another increase in the satisfaction ratings of quality and courtesy among the faculty and staff at the College.”

Other aspects of Kishwaukee College that the students noted improvement in were the state-of-the-art lab facilities on campus, accessibility to courses within the students’ program of study each semester and the ongoing feedback that students receive about their progress toward their academic goals.

The survey also identified some opportunities for improvement. Students want more classes offered at more convenient times, which is a common issue faced at all colleges.  Crull said, “The challenges faced still primarily include offering more sections at convenient times and in a wider variety of departments. Some of these things are logistical in nature—we can only offer a certain number of classes that meet at 10:00 in the morning, for example.” Additionally, students are joining other college students across the country in placing increased emphasis on cost and finding new ways to pay their tuition bills.

The results of the Student Satisfaction Survey are shared with the College’s Board of Trustees, Senior Leadership Team, and the faculty and staff.  Crull noted, “We want everyone to be aware of what we found from our students.” Crull will be evaluating and interpreting this year’s Student Satisfaction Survey results and adding his findings to reports to the College’s accreditation bodies and campus committees dedicated to Strategic Planning and Departmental Assessment.

The next Student Satisfaction Survey will be administered in Spring 2019. Until then, Crull summed up the 2017 findings, “We have excelled in being a college that students want to come to, find welcoming, meets their academic needs, helps them achieve their career goals, and are impressed with as they experience how much our instructors and front line personnel care about giving them a great experience at Kishwaukee College.”

For more information, visit www.kish.edu/ir.

Categories: Students
July 26, 2017

Kishwaukee College has announced the graduates for Spring 2017.  Graduation Honors are divided into three categories based on final cumulative grade point average (GPA) on a 4.0 scale: summa cum laude-GPA between 3.75-4.0; magna cum laude-GPA between 3.5-3.749; cum laude-GPA between 3.25-3.499.  Students who fulfill requirements for a Certificate and have a final cumulative GPA of 3.25 or higher are awarded a Certificate w/ Distinction.

The following students completed the requirements for graduation from Kishwaukee College:

Amboy:           Jacob Kaecker, Associate in Science, Magna Cum Laude       

Ashton:           Krista Beach, Associate in Science, Summa Cum Laude

Bartlett:            Alexander Mascow, CERT, Basic Diesel Power/Equipment Repair; CERT, Diesel Power/Equipment Repair

Belvidere:        Gary Fischer, CERT, Collision Repair;

                        James Sullivan, AAS, Computer-Aided Mechanical Design, Cum Laude

Bryon:             Brooke Messer, Associate in Science;

                        Kassandra Rosecke, CERT, Floral Horticulture

Capron:           Charles Johnson, CERT, Basic Diesel Power/Equipment Repair, w/ Distinction

Carpentersville: Tyler Prewitt, AAS, Registered Nursing

Chicago:          Lonnie Watts, Associate in Science,

Clare:               Tammy Dreves, CERT, Application Specialist, w/ Distinction

Compton:        Anthony Menzel, Associate in Arts,

Cortland:         Michelle Abbott, CERT, Basic Nurse Assisting, w/ Distinction;

                        Jennyfer Ante, Associate in Arts, Cum Laude;

                        Jalisha Bond, Associate in Science;

                        Viviana Castillo, Associate in Science;

                       Susanna Eschbach, AAS, Electronics & Computer Tech, Summa Cum Laude; CERT, Alternative Energy Technology, w/ Distinction; CERT, Industrial Electricity, w/ Distinction;  CERT, Indstrl Electronics/A+ Prep/Controls, w/ Distinction;

                        Hailey Espy, Associate in Science;

                        Angelica Garcia, AAS, Registered Nursing;

                        Taylor Kadison, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                        Amanda Perez, Associate in Science;

                        Briana Solorio, Associate in Science, Summa Cum Laude

Creston:           Alicia Davis, Associate in Arts, Magna Cum Laude

DeKalb:           Kate Ahlgren, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                        Angelica Alcaraz, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                        Nicholas Alms, Associate in Arts;

                        Therese Aloisio, CERT, Therapeutic Massage, w/ Distinction;

                        Deborah Bailey, Associate in Arts;

                        Katie Barton, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                        Brian Bell, AAS, Electronics and Computer Technology, CERT, Alternative Energy Technology, w/ Distinction, CERT, Industrial Electricity, w/ Distinction, CERT, Indstrl Electronics/A+ Prep/Controls, w/ Distinction;

                        Lolade Bello, CERT, EMT;

                        Marcus Blair, CERT, Basic Automotive Technology, w/ Distinction; CERT, Advanced Automotive Technology, w/ Distinction;

                        Taylor Bonnevier, AAS, Registered Nursing, Summa Cum Laude; Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Heather Borgardt, AAS, Registered Nursing, Summa Cum Laude;

                        Rachel Brink, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Cassondra Burright, CERT, Medical Billing and Coding;

                        Nicole Cardinal, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Tiffiney Castro, AAS, Nursing;

                        Tealane Charrier, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Troy Clark, Associate in Science;

                        Tamara Coleman, Associate in Science;

                        Lindsey Costliow, Associate in Science;

                        Shayla Council, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Jade Crawford, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Salina Cruz, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                        David Dailey, Associate in Engineering Science, Summa Cum Laude;

                        Talon Diaz, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Richard Dreier, CERT, Garden Center Operations, w/ Distinction;

                        Eliot Fagman, AAS, Automotive Technology, Magna Cum Laude;

                        Lanee Faivre, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                        Lucy Farley, CERT, Industrial Electricity, w/ Distinction;

                        Rory Gallagher, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                        Jeremy Garbutt, Associate in Arts;

                        Mireya Garcia, Associate in Science;

                        Nadia Gomez, Associate in Science, Cum Laude;

                        Cruz Ivan Gomez Garcia, CERT, Basic Automotive Technology, w/ Distinction;

                        Tyler Greenwood, Associate in Arts;

                        Christopher Griffith, AAS, Comp-Aided Architect Design, Summa Cum Laude; CERT, Computer-Aided Mechanical Drafting, w/ Distinction;

                        Alexandria Halverson, Associate in Science, Cum Laude;

                        Adrian Hamilton, CERT, Therapeutic Massage;

                        Kassidy Hamm, Associate in Science;

                        Erik Hansen, CERT, Basic Welding Technology, w/ Distinction;

                        Alexis Hanson, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Benjamin Hart, Associate in Science;

                        Anna Hartnett, AAS, Registered Nursing, Cum Laude;

                        Hannah Hasenfang, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Kaitlin Hernandez, Associate in Science, Cum Laude;

                        Heidi Hershberger, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                        Miranda Hill, Associate in Science;

                        Deandre Hits, Associate in Arts;

                        Kathryn Hoiness, Associate in Arts;

                        Keilani Howery, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Hector Huizar, Associate in Science;

                        Jacob Hunley, Associate in Science;

                        Diamond Isom, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Augustine Jesmer, Associate in Science;

                        Kristin Johnson, Associate in Science;

                        Samantha Johnson, Associate in Science;

                        Richard Jones, Associate in Science, Summa Cum Laude; CERT, Microcomputer Applications, w/ Distinction;

                        Taryn Kemp, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Durga Khanal, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Kathryn Kingren, Associate in Science, Cum Laude;

                        Meghan Kuhman, CERT, Medical Billing and Coding, w/ Distinction;

                        Olamide Lamidi, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Jessica Langston, Associate in Science;

                        Joshua Lazenby, Associate in Science, Cum Laude;

                        Elizabeth Lehan, CERT, Criminal Investigations, w/ Distinction;

                        Kelly LePere, Associate in Science;

                        Lorrina Letterer, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Rebecca Lord, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Jenise Lorenzy, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                        Corbin Lutsch, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Noe Mascote, CERT, Basic Automotive Technology, w/ Distinction;

                        Julie McIntyre, AAS, Ornamental Horticulture/General;

                        Heather McPherson, Associate in Science;

                        Evelin Mercado, Associate in Science;

                        Kimberly Morgan, CERT, Esthetics, w/ Distinction;

                        Chasity Moss, Associate in Science;

                        Austin Myers, Associate in Science, Cum Laude;

                        Rebekkah Neff, Associate in Arts, Cum Laude;

                        Bhumika Niraula, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                        Oluwasetemi Ojelade, Associate in Science;

                        Bryce Parker, Associate in Arts, Associate in Fine Arts/Art Option;

                        Josefina Pedraza, AAS, Early Childhood Education, Summa Cum Laude;

                        Emily Phelps, Associate in Science;

                        Savannah Price, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Deshaun Ramey, Associate in Science;

                        David Reid, Associate in Science;

                        Brittany Remington, Associate in Arts, Cum Laude;

                        Crystal Resendiz, Associate in Science;

                        Rachel Reynolds, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Bianka Rios, Associate in Arts;

                        Alexander Roach, CERT, Basic Diesel Power/Equipment Repair; CERT, Diesel Power/Equipment Repair;

                        Jashawna Robinson, Associate in Science;

                        Nicholas Rodeo, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Joseph Rodey, CERT, Computer Programming, w/ Distinction;

                        Nilda Rodriguez, Associate in Science, Cum Laude;

                        Stephane Sanan, Associate in Science;

                        Ana Sandoval, Associate in Science;

                        Robert Sarto, AAS, Registered Nursing, Cum Laude;

                        Taylor Seitz, AAS, Ornmntl Hort/Lndscp Dsgn/Constrction;

                        Daniel Smith, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Elizabeth Smith, AAS, Nursing;

                        Faruq Solebo, Associate in Science;

                        Arcelia Soria Hernandez, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Chimarra Spivey, Associate in Science;

                        Christopher Steevens, AAS, Automotive Technology, Summa Cum Laude; CERT, Basic Automotive Technology, w/ Distinction; CERT, Advanced Automotive Technology, w/ Distinction;

                        Trennel Stewart, CERT, Basic Nurse Assisting, w/ Distinction;

                        Salih Targoni, Associate in Science;

                        Glen Taylor, CERT, Basic Automotive Technology; CERT, Advanced Automotive Technology;

                        Bridget Tewksbury, AAS, Registered Nursing;

                        Traiscey Tolbert, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Brenda Vance, Associate in Science, Cum Laude;

                        Aidan Varda, AAS, Criminal Justice-General, Summa Cum Laude;

                        Kimberly Vargas, CERT, Esthetics, w/ Distinction;

                        Juan Velasco, Associate in Science, Cum Laude;

                        Samuel Votaw, Associate in Arts;

                        Terrance Walker, Associate in Science;

                        Gretta Ward, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                        Arija Weber, AAS, Registered Nursing, Cum Laude;

                        Ginnifer Welton, AAS, Registered Nursing;

                        Kamariah Wilkerson, Associate in Science;

                        Keith Wray, Associate in Science;

Dixon: Tabitha Bushman, CERT, Medical Billing and Coding;        

Earlville: Gabrielle Cultra, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Alyssa Ohme, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                        Karri Stanley, Associate in Science, Summa Cum Laude;

 

Elgin:   Brad Kane, CERT, Basic Diesel Power/Equipment Repair;

            Steven Lobianco, CERT, Basic Diesel Power/Equipment Repair; CERT, Diesel Power/Equipment Repair,         

Elmhurst:         Victoria O'Neill, Associate in Science,          

Esmond:          Logan Johnson, Associate in Science;

                        Meijiao Lyons, CERT, Basic Nurse Assisting,
          

Franklin Grove: Matthew Dickey, Associate in Science       


Geneva:           David Hughes, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Alexander Skogman, CERT, Private Pilot Training, w/ Distinction
        

Genoa: Maxwell Abel, AAS, Automated Engineering Tech, Cum Laude; CERT, Precision Machining Apprentice, w/ Distinction; CERT, Certified Production Tech, w/ Distinction; CERT, CNC Production Technician, w/ Distinction;

                        Josefina Acosta, AAS, Registered Nursing;

                        Stephanie Alcantar, Associate in Science;

                        Kellie Armstrong, Associate in Science, Cum Laude; CERT, Basic Nurse Assisting, w/ Distinction;

                        Khloe Butz, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                        Kimberly Capes, Associate in Science;

                        Matt Cornell, CERT, Basic Welding Technology, w/ Distinction;

                        Arthur Gorrell, Associate in Science;

                       Christopher Guzy, AAS, Networking & Systems Admin, Summa Cum Laude; CERT, PC Technician, w/ Distinction; CERT, Network Administration, w/ Distinction; CERT, Cisco Networking, w/ Distinction;

                        Katelyn Hansen, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Blake Kohout, CERT, EMT, w/ Distinction;

                        Megan McCausland, Associate in Science;

                        Courtney Seisser, AAS, Registered Nursing;

                        Deion Smith, AAS, Automated Engineering Tech; CERT, Precision Machining Apprentice; CERT, Certified Production Tech, w/ Distinction; CERT, CNC Production Technician;

                        Urska Suligoj, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Briana Vintika, Associate in Science, Cum Laude;

                        Caitlin Walker, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Michael Walsh, AAS, Computer-Aided Mechanical Design, Cum Laude;

                        Alanna Wilcox, Associate in Engineering Science, Cum Laude;

                        Marcus Woodson, AAS, Collision Repair Technology;         

Gilberts:          Erik Sullivan, AAS, Diesel Power Technology, Summa Cum Laude; CERT, Basic Diesel Power/Equipment Repair, w/ Distinction; CERT, Diesel Power/Equipment Repair, w/ Distinction        

Kingston:        Kenneth Ferguson, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Kevin Hunt, Associate in Science;

                        Theresa Kelly, Associate in Science;

                        Benjamin Kruse, Associate in Science, Cum Laude;

                        JaLee Poore, AAS, Registered Nursing;

                        Haleigh Pry, AAS, Registered Nursing;

                        Caitlynn Pryor, Associate in Science, Cum Laude;

                        Daniel Thorsen, Associate in Arts, Cum Laude;

                        Emma Wille, Associate in Science, Summa Cum Laude          

Kirkland:         Morgan Bruder-Hixson, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Ronald Lieving, CERT, EMT;

                        Tatiana Spung, AAS, Registered Nursing;

                        Abigail Turner, AAS, Registered Nursing, Associate in Science;

                        Jeffrey Wruck, CERT, Alternative Energy Technology, w/ Distinction          


Lee:     Kimberlie Jordal, Associate in Science, Summa Cum Laude

Lindenwood:   Karlynn Charboneau, AAS, Registered Nursing,

Loves Park:     Madison Bayliss, Associate in Science, Cum Laude

Malta:  Kevin Drendel, CERT, Basic Welding Technology, w/ Distinction;

                        Elizabeth Johnson, AAS, Networking & Systems Admin, Magna Cum Laude;

                        Nathan Wellendorf, Associate in Science, Magna Cum Laude        

Maple Park:     Morgan Taylor, Associate in Science,       

Marengo:         Sara Dodds, Associate in Arts,         

Mount Morris: Alex Markle, Associate in Science, Cum Laude;

                        Adam Weller, AAS, Diesel Power Technology, Magna Cum Laude; CERT, Basic Diesel Power/Equipment Repair, w/ Distinction; CERT, Diesel Power/Equipment Repair, w/ Distinctio     

North Aurora: Kierra Jordan, Associate in Science,

Oregon:           McKenzie Cullen, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                        Taylor Freed, AAS, Registered Nursing;

                        Judd Haushahn, Associate in Arts, Magna Cum Laude;

                        Hannah Miller, AAS, Criminal Justice-General, Magna Cum Laude; CERT, Criminal Justice Management, w/ Distinction; CERT, Social Role of Law Enforcement, w/ Distinction;

                        Megan Mjoen, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Josie Sansone, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                        Mason Tomash, AAS, Diesel Power Technology, Cum Laude; CERT, Basic Diesel Power/Equipment Repair, w/ Distinction; CERT, Diesel Power/Equipment Repair, W/ Distinction;

                        Nathan Vilovchik, CERT, Advanced Automotive Technology, w/ Distinction;

                        Kristen Wessman, CERT, Basic Welding Technology, w/ Distinction;

                        Penny Williams, AAS, Criminal Justice-General, Summa Cum Laude; CERT, Criminal Investigations, w/ Distinction; CERT, Law for Policing, w/ Distinction; CERT, Crime Scene Processing, w/ Distinction;
                                                  CERT, Criminal Justice Management, w/ Distinction;  CERT, Social Role of Law Enforcement, w/ Distinction

Orland Hills:   Krystal McIntyre-Miller, Associate in Science, Summa Cum Laude

Ottawa:            Daylon Bishop, CERT, Basic Welding Technology;

                        Bethany Wood, CERT, EMT, w/ Distinction

Paw Paw:        Shelsie Crawford, Associate in Science;

                        Jason Kidd, CERT, Basic Diesel Power/Equipment Repair, w/ Distinction; CERT, Diesel Power/Equipment Repair;

                        Mitchell Lave, Associate in Science, Magna Cum Laude


Poplar Grove:  Meghan Schobinger, Associate in Science, Magna Cum Laude

Rochelle:         Mitzi Adams, CERT, Application Specialist;

                        Pedro Anaya, AAS, Criminal Justice-General, Cum Laude;

                        Hector Arevalo, Associate in Science;

                        Efigenia Arguelles, Associate in Science;

                        Angelica Argueta, Associate in Science, Cum Laude;

                        Mariah Baker, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                        Jade Barringer, AAS, Registered Nursing, Cum Laude;

                        Wyatt Beck, Associate in Arts;

                        David Belmonte, AAS, Collision Repair Technology, Magna Cum Laude; CERT, Collision Repair, w/ Distinction;

                        Nicholas Berry, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                        Mark Boehm, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                        Cynthia Carter, CERT, Medical Billing and Coding, w/ Distinction;

                        Laura Cronsell, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Andrew Dorwaldt, CERT, Basic Welding Technology, w/ Distinction;

                        Daniel Emshoff, Associate in Science, Cum Laude;

                        Erin Esgar, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                        Jason Fox, Associate in Science;

                        Dylan Fry, CERT, Basic Automotive Technology;

                        Demeya Gillespie, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Cynthia Holt, AAS, Registered Nursing;

                        Francisca Hueramo, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Bailey Johnson, AAS, Registered Nursing;

                        Emily Johnson, Associate in Arts, Cum Laude;

                        Haley Kersten, Associate in Science;

                        Sarah Koepke, CERT, Basic Welding Technology, w/ Distinction;

                        Samuel Marchesi, AAS, Computer-Aided Architectural Design, Cum Laude; AAS, Computer-Aided Mechanical Design, Cum Laude; CERT, Computer-Aided Architectural Drafting, w/ Distinction; CERT, Computer-Aided Mech Drafting, w/ Distinction;

                        Rebecca Miller, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                        Sara Mitchell, Associate in Science;

                        Alyssa Navejas, Associate in Science; CERT, Basic Nurse Assisting, w/ Distinction;

                        Derek Neff, Associate in Science;

                        Ashleigh Oman, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Brandon Raab, CERT, Basic Automotive Technology;

                        Zachary Richmond, CERT, Basic Welding Technology;

                        Victoria Rodriguez, CERT, Criminal Investigations, w/ Distinction;

                        Keyana Salazar, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Courtney Scott, AAS, Registered Nursing, Summa Cum Laude;

                        April Steichen, Associate in Science, Cum Laude;

                        Danielle Stoddard, CERT, Esthetics, W/ Distinction;

                        Michael Stombaugh, CERT, Automated Industrial Tech, w/ Distinction;

                        Marina Tague, Associate in Science;

                        Yareli Tenorio, Associate in Science, Cum Laude;

                        Zechariah VanVickle, CERT, EMT;

                        Samuel Volkert, Associate in Science;

           

Rock Falls:      Nathan Mammosser, CERT, Basic Diesel Power/Equip Repair, w/ Distinction; CERT, Diesel Power/Equipment Repair, w/ Distinction

Rockford:        Heather Chance, CERT, Basic Nurse Assisting, w/ Distinction;

                        Eric Hocking, AAS, Registered Nursing, Magna Cum Laude;

                        Isaac Jensen, Associate in Science,

Roscoe:           Ginger Callovi, AAS, Radiologic Technology, Cum Laude

Round Lake:    Yonny Garcia, AAS, Computer Information Systems,

Salem:             Dylan Smith, Associate in Science,

Sandwich:       Krystal Swanson, Associate in Arts,

Shabbona:       Emma Goodrich, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Rebekah Goodrich, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                        Kelly Kahoun, Associate in Science;

                        Jill Simpson, CERT, Medical Billing and Coding, w/ Distinction

 Sterling:           Susan Kim, AAS, Computer-Aided Mechanical Design,

Steward:          Hannah Huber, CERT, Basic Nurse Assisting, w/ Distinction;

                        Isaac O'Rorke, Associate in Science,

Stillman Valley: Miranda Cornford, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Thomas Pierce, CERT, Basic Diesel Power/Equipment Repair, w/ Distinction; CERT, Diesel Power/Equipment Repair, W/ Distinction;

                        Brady Slack, CERT, Basic Diesel Power/Equipment Repair; CERT, Diesel Power/Equipment Repair,

Stockton:         Bannon Fuchs, AAS, Diesel Power Technology, Summa Cum Laude; CERT, Basic Diesel Power/Equipment Repair, w/ Distinction; CERT, Diesel Power/Equipment Repair, w/ Distinction;

Sycamore:       Nancy Bobulski, CERT, Administrative Assistant, w/ Distinction;

                        Anousone Bouttaphanh, CERT, Application Specialist, w/ Distinction;

                        Michael Brons, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Ashley Bryer, Associate in Science, Cum Laude;

                        Justin Buck, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Debra Byrd, AAS, Office Systems, Cum Laude; CERT, Administrative Assistant, w/ Distinction; CERT, Application Specialist, w/ Distinction;

                        Clifton Chesser, Associate in Science, Cum Laude;

                        Jason Coddington, Associate in Science;

                        Jodi Coddington, CERT, Esthetics, w/ Distinction;

                        Kaitlynn Courier, Associate in Arts;

                        Andrew Dirienzo, CERT, Basic Welding Technology, w/ Distinction;

                        David Dirienzo, CERT, Basic Welding Technology, w/ Distinction;

                        Mary Edwards, Associate in Science;

                        Raelyn Erickson, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Amanda Ericson, AAS, Registered Nursing, Summa Cum Laude; Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Darby Fisher, CERT, Criminal Investigations, w/ Distinction; CERT, Criminal Justice Management, w/ Distinction;  CERT, Social Role of Law Enforcement, w/ Distinction;

                        Melody Flanigan, CERT, Esthetics, w/ Distinction;

                        Edwin Flores, Associate in Science, Cum Laude;

                        Robert Gineman, Associate in Science, Cum Laude;

                        Angela Gockman, AAS, Registered Nursing;

                        Jennifer Gonzalez, Associate in Science;

                        Leah Gonzalez, Associate in Arts;

                        Sydney Goodman, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                        Shawna Hackler, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Julia Holbert, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Kyler Jacobson, AAS, Criminal Justice-General;  CERT, Criminal Investigations, w/ Distinction; CERT, Criminal Justice Management; CERT, Social Role of Law Enforcement;

                        Charles Johnson, AAS, Computer-Aided Mechanical Design, Magna Cum Laude;

                        Karly Kelley, Associate in Arts;

                        Kimberly Kelley, Associate in Science;

                        Kristan Koeplin, Associate in Engineering Science;

                        Travis Koeppen, AAS, Automotive Technology, Cum Laude;  CERT, Basic Automotive Technology, w/ Distinction; CERT, Advanced Automotive Technology, w/ Distinction;

                        Dorothda Kollie, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Logan Lee, Associate in Science;

                        Elva Lozano, Associate in Science, Cum Laude;

                        Martin Malone, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Danika McKenna, AAS, Registered Nursing, Summa Cum Laude; Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Diane Miller, CERT, Application Specialist;

                        Emilee Mitchell, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                        Morgan Neal, CERT, Medical Billing and Coding, w/ Distinction;

                        Shannon O'Malley, AAS, Registered Nursing;

                        Justin Otte, Associate in Science, Cum Laude;

                        Francesco Pascolini, Associate in Engineering Science;

                        Jace Pesina, CERT, EMT;

                        Alexis Raymer, Associate in Science;

                        Jonathan Regnery, Associate in Arts;

                        Rachael Richardson, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                        Wilnar Roberts, Associate in Science;

                        Kaitlin Scarpa, Associate in Science, Summa Cum Laude;

                        Jill Schneider, CERT, Basic Nurse Assisting;

                        Krista Thornburg, Associate in Arts, Summa Cum Laude;

                        Tristen Trotter, Associate in Science;

                        Jordy Valdivia, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                        Kelleigh Veith, CERT, Esthetics, w/ Distinction;

                        Jesse Verkler, Associate in Science;

                        Amanda Weides, AAS, Ornamental Hort/Nursery Mgt, Summa Cum Laude; CERT, Sustainable Horticulture, w/ Distinction; CERT, Nursery Management, w/ Distinction;

                        Keara Winters, Associate in Science, Magna Cum Laude;

                        Tyler Zimmer, Associate in Science,

           

Waterman:       Victoria Ferlias, Associate in Arts;

                        Joseph Gushi, CERT, EMT, w/ Distinction;

                        Michael Mattingly, Associate in Science;

                        Tiara Overton, CERT, Basic Nurse Assisting, w/ Distinction;

                        Zakary Schultz, CERT, EMT;

                        William Sundstrom, CERT, EMT,

           

 Alabaster, AL:             Dunn Mizell, Associate in Science,

El Dorado Hills, CA:  Loren Luke, Associate in Science,

Homestead, FL:          Armando Martinez, Associate in Science, Magna Cum Laude

Tavernier, FL:             Cody Richards, Associate in Arts, Magna Cum Laude

Hammond, IN:            Lalita Motley, Associate in Science,

Italy:                           Giulia Dong, Associate in Science,

Thompsons Station, TN: Alexandyr Card, Associate in Arts, Summa Cum Laude

Wauwatosa, WI:         Ryan Griffin, Associate in Science,

Sharon, WI:                 Jessica Wakefield, Associate in Science,

 

Categories: Students
June 21, 2017

Over half the students at Kishwaukee College attend school part time and many of these students have responsibilities that extend far beyond the classroom, including work and family obligations. In honor of these students’ dedication and commitment to academic excellence, Kishwaukee College is pleased to announce its Part-time Student Honors List for Spring 2017.

To be eligible for this honor, a student must have completed a minimum of 6 (but less than 12) semester hours of college-level courses at Kishwaukee with a GPA of 3.5 or higher.

The following students have been named to the Kishwaukee College Spring 2017 Part-Time Student Honors List:

Belvidere: Terrie Broughton and Ana Isabel Valdez;

Byron: Madison Bayliss;

Calumet City: Arnell Hill;

Chana: Ashley Naber, Kayla Naber; and Jacob Philip Nicholson;

Clare: Tammy L Dreves;

Cortland: Michelle Ann Abbott, Samantha L Davidson, Andrew R Garmoe, James Ivor Gillard, Perla Karina Jacobo, Daniel C Jenkins, Jonathan William Larson, Wendy Irene Nowak, Ryan Scheri, Mark R Shubert, and Courtney Ann Stockl;

Creston: Alicia Laurice Davis and Wesley Scott Sanderson;

DeKalb: Kate Lois Ahlgren, Genco Eren Akacik, Gina Andrade, Courtney Danielle Bangert, Aboubakar Ben Binate, Taylor L Bonnevier, Heather Jo Borgardt, Rachel Ellen Brink, Scott Thomas Brown, Marcus G Brown, Diamonique K Brown, Bill Jacob Burks, Caroline Butler Bushong, Trevor Steven Cervenka, Samantha Lee Collin, Jacob Costliow, Kasandra I Dominguez, Gina Rhea Downey, Robert J. Embry, Annie K Ferguson, Zohra Firdose, Charles T Foner, Elizabeth Mary Foos, Jennifer Ann Freeman, Arpagus Kashae Green, Christopher W Griffith, Carson Groezinger, Reed G Hall, Nancy C Harrolle, Felisha Latese Hawkins, Isabella Hayes, Heidi Marie Hershberger, Jonathan William Hicks, Branden Charles Hidalgo, Alicia Carolyn Hinton, Chau  Hoang, Richard Allen Jones, Quernellus  Jones, Crystal Dawn Judkins, Zachary V King, Andrew Flynn Kozinski, Kayleigh B Kozlowski, Samuel J Kruizenga, Sarah  Krupke, Wesley M Kunz, Elijah A Lamontagne, Elizabeth Ashely Lehan, Kelly Lynn LePere, Tirza E. Lisle, Jenise R Lorenzy, Corbin Jeremy Lutsch, Samantha Marie Manahan, Alexander Tobias McAnly, Abbigail E McGaw, Michaela Joy McMahon, Jasmine Marianne Minter, Grace M Mirotznik, Neenah Royale Mister, Nailah Subira Mobley, Kimberly E Morgan, Ernest J Mueller, Sally Kaelin Mullis, Felicia Maria Napolitano, Bhumika  Niraula, Cherise Alaine Novak, Mawahib A Osman, Ricardo Pantoja, Nilema Jay Patel, Josefina  Pedraza, Kari Ann Peifer, Kathryn Evelyn Pelton, Johnny Pliego, Haley L Puffenbarger, Dylan Scott Rasmussen, Nicole Marie Rodriguez, Paula Angeli Cachuela Rosales, Trisha Lee Roser, Doris C Saile, Rachael L Sajak, Robert Lawrence Sarto, Madelaine Rose Schaufel, Michelle Renee Schlieben, Karen Marie Seibert, Russell W Seldal, Gabriela Serna, Nicholas P Shay, Jessica Sineau Snow, Dominique R Spann, Rebecca Lynn Starkweather, Cameron David Staroske, Trennel D Stewart, Sarah Anne Sweet, Trevor M Taylor, Steven A Thorne, Matthew Jay Usilton, Nick C Valianos, Rebecca S Vos, Samuel Richard Votaw, Amanda Marie Wendt, Bethany  Wood, Keith Joseph Wray, Xingtian  Wu, Daniel Ryan Yonke, Aaron Michael York, and Yousif A Yousif;

Dixon: Danika J McKenna;

Franklin Grove: Casey Marie Lafrentz;

Genoa: Andrew John Bruns, Edward Burnham, Elizabeth J Buschbacher, Kayla Marie Butz, Matt R Cornell, Heather Faith Gathman, Ryan Gregory Gehringer, Anthony Michael Giorno, Russell T Heibel, Megan N Hill, Jessica Lauren Jureczek, Blake R Kohout, Jason R Kuhn, Jessica Angelique Kurpius, Evangeline Judith Lacasse, Anna Rosa Raimondi, Erin Nicole Stojan, Adrian Tyler Tijerina, Michael Patrick Walsh, and Hannah R Whitten;

Hinckley: Arcenia Troutman;

Kingston: Zachary Robert Butler, Hannah Michelle Harland, Conner Andrew Makoben, Ryan David Rood, Courtney Anna.Marie Wille, and Emma Rose Wille;

Kirkland: Mackenzie A Adamson and Jeffrey Joseph Wruck;

Lee: Brandon Paul Griffith and Michael M Young;

Lindenwood: Taralyn Dale;

Malta: Deana Kay Clark, Kevin Thomas Drendel, Irisa Joy Hescott, Brandon Albert Johnson, Jennifer Renee Parker, Jennifer Suzanne Seldal, and Noah Dominic Smith;

Mendota: Sharon Marie Hall;

Mount Morris: Matthew David Chance Slouka and Felisha Shante Toran;

Oregon: Victoria G Lints, Anna Mae Ring, Nathan Sergavich Vilovchik, Kristen L Wessman, and Amy Ladawn Willard;

Paw Paw: Sean Nicholas Gavin and Mitchell R Lave;

Plano: Nicole Colon;

Rochelle: Megan Elizabeth Ackland, Carley Anne Ackland, Callie Michaela Ackland, Miguel Angel Astudillo, Rachel Lynn Barber, Jade M Barringer, Chad M Brooks, Sydney N Carpenter, Cynthia May Carter, Alexis Jill Chappa, Miranda Jean Daugherty, Aaron Michael Doering, Alexa J Dyer, Shannon Nicole Fore, Jacob Miles Fransen, Gerardo Garcia, Hunter Nelson Haggestad, Eric Robert Hocking, Emily Ruth Johnson, Sarah E Koepke, Samuel  Marchesi, Skyler Matthew Quinn, Yvonne  Rodriguez, Emily Joy Scheel, Courtney Lynn Scott, Daniel Francis Slingerland, Patrick William Stevens, Michael Lynn Stombaugh, Skylar Jerry Struven, Cynthia A Sweger, Marina Lisa Tague, Lori Ann Tepinski, Carlos Tomas, Brandon Mark Wagner, Garrett Lee Williams, Ryan Matthew Winterton, Jessica Rubr Zamarron, and Garrett Joseph Zickur;

Rockford: Christopher Wade Page;

Rockton: Emily Elizabeth Fandre;

Sandwich: Jacob Quinn Gifford;

Shabbona: Harriet Elizabeth Cursio, Megan Devereaux Johnston, Jill Ann Simpson and Steven B Voris;

Steward: Keri Jean Glavac, Adriana Nambo, and Zack Hunter Witek;

Stockton: Bannon Eugene Fuchs;

Sycamore: Damian Edward Aguilera, Jessica Leann Beck, Christina Berry, Carolyn A Blanken, Anousone Keo Bouttaphanh, Stephanie  Brackmann, Michelle Lynn Brandeis, Michael R Brons, Maxwell Joseph Buck, Anna C Cantrell, Andrew  Chaplin, Maryrose Therese Cochran, Jodi Lynn Coddington, Nicole Lyn Cox, Eva  De Coro, Andrew  Dirienzo, David Joseph Dirienzo, Mary Elizabeth Edwards, Gracie Ann Fischer, Darby J Fisher, Melody D Flanigan, Lee Ann Foresman, Kristen Marie France, Naomi Marie Franklin, Leah S Gonzalez, Theresa A Guss, Devin Wayne Hanks, Madelyn E Hayes, Tyler Nathanial Hill, Alison N Kelly, Jonathan Stephen King, Thomas  Leneau, Abigail  Lewis, Morgan K Neal, Jennifer Rose Noreiko, Kathryn Elizabeth Parsons, Kaylie Marie Rapp, Debbie A Rennels, Rose M Reynolds, K Michel  Richards, Rachael Celeste Richardson, Nicholas  Skokowski, Dustin Arthur Stadie, Andrew Kurtis Stahl, Emma Francis Stone, Cassandra Beth Thomas, Oscar  Valenzuela, Trever John Van Us, Kieran L Van Vliet, Scott A Wagley, Emelia Elizabeth Waugh, Michael James Worthen, and Roxanne J Zepeda;

Waterman: Brianna Lee Bendis, Joseph Paul Gushi, Tiara Jane Overton, Tara Ann Richardson, and Madelyn M Stambaugh.

Categories: Students
May 17, 2017

The Kishwaukee College Honors Program held its annual Honors Research Awards on May 4 at the College. Two students received awards for Excellence in Honors Research, Megan Ackland, Rochelle, and Jacob Nicholson, Chana.                   

Both recipients presented on their research to an audience that included Dr. Laurie Borowicz, President of Kishwaukee College, other administrators, faculty, staff, and fellow students. Ackland’s topic was “Service Learning in Higher Education” and Nicholson’s topic was “Democracy and Stability in Botswana.”

The Honors Program at Kishwaukee College is designed to provide strong students with challenging academic experiences. Students who meet eligibility requirements and are admitted to the Honors Program choose from a wide variety of Honors coursework that take the student from the ordinary classroom to an extraordinary learning opportunity. Branden McCullough is the Coordinator of the Honors Program at Kishwaukee College and a member of the History faculty. He began the Excellence in Honors Research Award program to allow students to present their academic work publicly.

The Kishwaukee College Honors Program has a separate application process than Kishwaukee College.  Current Kishwaukee College students are eligible to apply if they have completed at least 12 credit hours of 100-level or above coursework at Kishwaukee College or another accredited institution and have a cumulative GPA of 3.5/4.0.  New high school graduates entering Kishwaukee College for the first time are eligible to apply if they have a cumulative high school GPA of 3.75/4.0. Honors Program membership is designated on the students’ final transcripts and at commencement.

The Excellence in Honors Research Awards are sponsored by Dr. Dave and Mary Anne Louis through the Kishwaukee College Foundation. Dr. Louis is a former President of Kishwaukee College.

For more information on the Honors Program at Kishwaukee College, contact Branden McCullough at 815-825-9474 or at branden.mccullough@kishwaukeecollege.edu.


Pictured, L to R, are: Jacob Nicholson; Branden McCullough, Coordinator of the Honors Program; and Megan Ackland.

Categories: Students
April 28, 2017

Cynthia Stonesifer, Director of Financial Aid at Kishwaukee College, has announced the recipients of the 2017 Academic Achievement Awards. 

Academic Achievement Awards are $1,000 per semester for four full-time semesters of study (Fall 2017, Spring 2018, Fall 2018, and Spring 2019) at Kishwaukee College. The Academic Achievement Awards are available to 2017 district high school graduates with a class rank in the upper 25% who will be attending Kishwaukee College in the Fall 2017 semester as full-time students (carrying 12 credit hours of coursework).  To maintain eligibility for all four semesters, students must remain full-time and earn a minimum cumulative grade point average of 3.1/4.0. 

The recipients of the 2017 Kishwaukee College Academic Achievement Awards from the district high schools are:

Cornerstone Christian Academy – Savannah Strohacker;

DeKalb High School
– Anna Arnold, Gabrielle Farrell, Morgan Karolus, Serene Labadi, Jessica Long, Abby Masters, McKenna Poff, and Samuel Rouw;

Genoa-Kingston High School – Bailey Boehmer;

Indian Creek High School – Olin Simpson;

Oregon High School – Dylan Geesey and Johnathan Prose;

Paw Paw High School­­– Bethany Strohman and Anastasia Pfeiffer;

Rochelle Township High School – Rachel Goffinet, Jaelyn Kammes, Mason Lamb, Owen Male, and Jose Salinas;

Sycamore High School – Baylea Bonnell, Thomas Mitchell, Allison Schimdt, and Michelle Tryzna.

For more information on financial aid opportunities at Kishwaukee College, call 815-825-9328.

Registration is currently in progress for Summer and Fall 2017; for more information on enrollment and registration, contact Enrollment Services at 815-825-9375 or at arr@kishwaukeecollege.edu or visit www.kishwaukeecollege.edu.

April 26, 2017

The Kishwaukee College chapter of the National Society of Leadership and Success (NSLS) held an induction ceremony on campus on Friday, April 21.  The NSLS chapter at Kishwaukee College was established in Fall 2014.  The chapter advisors are Allison von Ende and Pernevlon Ellis.

The mission of NSLS is to help students discover and achieve their goals. The Society, founded by Gary Tuerack, emphasizes the six steps of leadership: clarification of purpose, creation of a shared vision, challenge of the status quo, inspiration of positive action, empowerment of others, and continuous improvement.  The society was founded in 2001 and currently has nearly 500,000 members at 478 colleges across the United States.

New Chapter officers for the 2017 – 2018 academic year, recognized at the induction ceremony, are: Robert Whitten, Genoa, President; Ellaine Pontes, Rochelle, Vice President; Charles Gatbunton, Cortland, Membership Outreach Chair.

In addition, members who qualified for National Engaged Leader Awards (NELA) were recognized. NELA members have attended additional speaker broadcasts, network team meetings and community service hours above and beyond the standard membership requirements. Receiving NELA recognitions were: Catherine Camacho, DeKalb; Charles Gatbunton, Cortland; Richelle Harmon, Rockford; Joshua Lazenby, DeKalb; Jenise Lorenzy, DeKalb; Mykia Merchant, Chicago; Kailey Munro, Sycamore; Jennifer Parker, Malta; Ellaine Pontes, Rochelle; Elissa Reynolds, Sycamore; Chase Riley, Elgin; Ana Rocio Sandoval, DeKalb; Christopher Steevens, DeKalb; Eli Vogeler, Oregon; and Chad Young, Bellwood.

The Chapter also recognized faculty and staff members at Kishwaukee College for their support of the student experience on campus. Receiving a Plaque of Recognition were the following: for Excellence in Teaching – Tina Hultgren, Matt Read, and Benjamin Davis; for Excellence in Service to Students – Branden McCullough, Sara Eggleston, Charlotte Estes, Donna Keller, and Sam Kruizenga.

At the induction ceremony at Kishwaukee College, 35 students joined NSLS. Inducted into the Society in Spring 2017 are:

Belvidere - Terrie Broughton;

Chicago - Kaysia Argyeman;

Cortland - Rachel Cloud and Jeremy Parenti;

DeKalb - Jasmine Aracely Padilla Gonzalez; Gabbie Bogolin; Catherine Camacho; Destiny Day; Rory Gallagher; Arpagus Green; Obeidurrahman Kirmani; Aaron Knight; Elizabeth Leon; Mary Ngengi; Oluwasetemi Ojelade; and Armani Searcy;

Dolton - Paige Anderson;

Genoa - Thomas Hansen;

Hinckley - Daniel Roop;

Kingston - Sheryl Sunderlag;

Kirkland - Uriah Schreur;

Marengo - Philip Oliver

Rochelle - Nicole Dobbs; Christine Newman-Askins; Tiffany Newman-Askins; Ty Orlikowski; and Skyler Quinn;

Rockton - Emily Fandre;

Skokie - Shanequa Allen-Burton;

Sycamore - Anna Cantrell; Hayley Foord; Brittany Lane; Kayla Nelson; and Treyvor Ney;

 

Page 1 of 2